Zwolnienia w hutnictwie będą konieczne, jeśli będzie trwać kryzys

Zwolnienia w hutnictwie będą konieczne, jeśli będzie trwać kryzys
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Firmy hutnicze nie przedstawiły systemu, zgodnie z którym dokonałyby redukcji zatrudnienia - mówi dla portalu wnp. pl Jan Małecki, dyrektor biura Związku Pracodawców Przemysłu Hutniczego. - Z doświadczenia wynika jednak, że zazwyczaj dochodzi do porozumienia między pracodawcą a związkami zawodowymi.

Czy w branży stalowej konieczna jest dalsza redukcja zatrudnienia?

- W latach dziewięćdziesiątych w sektorze hutniczym pracowało 153 tys. osób. Dostosowanie działalności hut do zasad gospodarki wolnorynkowej oraz wyłączenie nieefektywnych zdolności produkcyjnych spowodowało obniżenie zatrudnienia do około 81 tys. osób na koniec 1998 roku. W latach 2004 -2006 liczba zatrudnionych w hutnictwie spadła z 28 tys. do 21 tys. Obecnie sektor hutniczy według danych Związku Pracodawców Przemysłu Hutniczego (ZPPH) zatrudnia około 23,6 tys. osób.

Zasadnicze zmiany ilościowe w branży stalowej nastąpiły w ramach realizacji rządowego programu restrukturyzacji hutnictwa oraz pakietów socjalnych zawieranych przez rząd i inwestora z chwilą prywatyzacji hut. Większość pakietów - m.in. w największej spółce ArcelorMittal Poland - wygasła z końcem 2009 roku. W ramach przeprowadzonych w 2009 roku dwóch edycji dobrowolnych odejść pracowniczych, firmę ArcelorMittal Poland opuściło około 1,3 tysiąca osób, przez co zatrudnienie zmniejszyło się do ok. 10 tys. osób. Odchodzący otrzymali odprawy w wysokości od 65 do 99 tys. zł.

Gdyby nie było kryzysu dalsza redukcja zatrudnienia w hutnictwie odbywałyby się bez większych problemów. Zmiany miałyby doprowadzić do tego, aby nie powstała luka pokoleniowa w branży. I co istotne, zmiany miałyby zapewnić dopływ nowej kadry. Niestety, przyszedł kryzys. W większości zakładów hutnicztch znacząco ograniczono produkcję, co w konsekwencji spowodowało redukcję zatrudnienia. Przykładowo spółka ArcelorMittal Poland przewiduje na ten rok zmniejszenie zatrudnienia o 1050 osób, ale z drugiej strony zakłada przyjęcie około 100 nowych pracowników.

Redukcja zatrudnienia będzie nadal konieczna, jeśli będzie kryzys i sytuacja na rynku się nie poprawi. Warto też podkreślić, że w programie restrukturyzacji hutnictwa założono określony wskaźnik produktywności (liczony jako stosunek wielkości produkcji sprzedanej do ilości zatrudnionych) obowiązujący po zakończeniu restrukturyzacji branży. Średnia produktywność w restrukturyzowanych spółkach wzrosła z poziomu 222 ton na osobę w roku 2003 do 321 ton na osobę w roku 2006. Przykładowo poziom produktywności w spółce ArcelorMittal Poland według stanu za rok 2007 wyniósł 524 ton na osobę.

Dotychczasowy postęp poprawy produktywności w większości hut nie osiągnął jednak unijnych standardów produktywności, który w krajach Unii Europejskiej wynosi około 500 ton na osobę.

Jaką redukcję zatrudnienia przewidują huty na ten rok?

- Wedłg naszych danych 1 stycznia 2010 roku huty należące do ZPPH zatrudniały około 23, 6 tys. osób. Na koniec roku przewidywane jest zatrudnienia na poziomie 22, 2 tys. Redukcję zatrudnienia przewidują m.in. takie firmy jak ArcelorMittal Poland, ArcelorMittal Warszawa, Arcelor Service Group, ISD Huta Częstochowa, Hutmen i Huta Bankowa. Są jednak firmy - jak np. Koksownia Zabrze czy Koksownia Wiktoria, które przewidują wzrost zatrudnienia.

Co może zaproponować pracodawca zwalnianym pracownikom?

- W wielu firmach dotąd obowiązywały pakiety socjalne, programy osłonowe i odprawy dla zwalnianych. Na ten rok na razie nie wypracowano żadnych propozycji w tym zakresie. Firmy hutnicze nie przedstawiły systemu, zgodnie z którym dokonałyby redukcji zatrudnienia. Z doświadczenia wynika jednak, że zazwyczaj dochodzi do porozumienia między pracodawcą a związkami zawodowymi.

Zobacz także:
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zwolnienia w hutnictwie będą konieczne, jeśli będzie trwać kryzys

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!