Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zysk FAM-u po dwóch kwartałach 2008 wzrósł o 123%

Autor: wnp.pl (WP)
14-08-2008 21:16

FAM Grupa Kapitałowa SA osiągnęła w I półroczu 2008 zysk netto w wysokości 6,42 mln zł, co oznacza wzrost o 123% w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Przychody zwiększyły się w stosunku do I półrocza 2007 o 17% – do 116,46 mln zł. Grupa wypracowała wynik operacyjny (EBIT) o 180% wyższy wobec tego samego okresu 2007.

Przychody Grupy w II kwartale 2008 roku osiągnęły wartość 59,67 mln zł i wzrosły o 22% w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku, natomiast zysk netto zwiększył się o 122% – do 3,19 mln zł.
- Skonsolidowany wynik finansowy Grupy oceniamy pozytywnie, chociaż nie wszystkie obszary działalności FAM GK spełniły nasze oczekiwania. Bardzo dobre wyniki segmentu cynkowniczego pokazują, że warto było w niego inwestować. Osiągnęliśmy tam rekordową, ponad 30-procentową rentowność. Droga ropa i silny złoty skomplikowały sytuację w segmencie tkanin technicznych. Konieczna jest weryfikacja strategii działania tego segmentu uwzględniająca nowe uwarunkowania zewnętrzne – mówi Piotr Janczewski, prezes zarządu FAM Grupa Kapitałowa SA.

Dobre wyniki w I półroczu 2008 są efektem dynamicznego rozwoju segmentu cynkowniczego. Spółka FAM Cynkowanie Ogniowe, w której skład wchodzą trzy nowoczesne zakłady – w Rawie Mazowieckiej, Wrocławiu oraz Obornikach Wielkopolskich – dzięki ubiegłorocznym inwestycjom odnotowała prawie trzykrotny wzrost przychodów i ponad czterokrotny wzrost wyniku netto. Rentowność tego obszaru działalności w I półroczu 2008 wyniosła niemal 30%, co oznacza wzrost aż o 47%.

Intensywne działania handlowe na rynku chłodniczym, prowadzone w II kwartale 2008, istotnie powiększyły portfel zamówień Mostostalu Wrocław – spółka podpisała nowe kontrakty na łączną kwotę 6,9 mln zł. Najważniejsze z nich to: umowa z Centralnym Ośrodkiem Sportu w Warszawie w ramach konsorcjum wykonawczego, umowa z Kozienickim Centrum Kultury, Rekreacji i Sportu oraz umowa z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Katowicach. Efekty realizacji tych kontraktów znajdą odzwierciedlenie w wynikach finansowych II półrocza.
Na wyniki segmentów tkanin technicznych i odlewniczego wpływ miały natomiast niekorzystne czynniki zewnętrzne – rekordowe ceny ropy naftowej oraz umocnienie złotego spowodowały znaczne obniżenie rentowności działalności Stradomia. Aprecjacja polskiej waluty nie pomaga też w restrukturyzacji segmentu odlewniczego. Pomimo to wynik segmentu udało się poprawić się o ponad 400 tys. zł w stosunku do I kwartału 2008 oraz o ponad 1,3 mln w porównaniu z ostatnim kwartałem roku ubiegłego.

FAM Grupa Kapitałowa SA (dawniej FAM Technika Odlewnicza SA) to holding obejmujący 6 spółek prowadzących działalność w segmentach: odlewniczym, cynkowniczym, tkanin technicznych i konstrukcji przemysłowych. Spółka matka – FAM Grupa Kapitałowa SA – pełni funkcję zarządczą w ramach holdingu.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP