PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zysk netto w spółce Drozapol-Profil wzrósł w I kw. 201 o 761 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
11-05-2011 12:17

Restrukturyzacja, zamknięcie nierentownych segmentów oraz dywersyfikacja działalności z dystrybucyjnej na dystrybucyjno-produkcyjną to najważniejsze działania, które zaważyły na wynikach spółki Drozapol-Profil.

Pierwszy kwartał 2011 roku można uznać za jeden z najlepszych okresów dla spółki Drozapol-Profil SA. Przychody ze sprzedaży wzrosły o 66 proc. w stosunku do pierwszego kwartału 2010 roku i przekroczyły 54 mln zł. Zysk brutto na sprzedaży wyniósł niemal 6,8 mln zł i wzrósł o 87 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2010 roku. Jeszcze większą dynamikę wzrostu spółka osiągnęła na poziomie zysku operacyjnego, który wzrósł 5-krotnie do poziomu niemal 3,3 mln zł oraz na poziomie zysku netto, który wyniósł 3,1 mln zł - wzrost o 761 proc. w stosunku do pierwszego kwartału 2010 r.
Tak dobre wyniki finansowe spółka osiągnęła dzięki przeprowadzonej restrukturyzacji, której celem była redukcja kosztów, zamknięcie nierentownych segmentów oraz zmiana profilu działalności z dystrybucyjnego na dystrybucyjno-produkcyjny. W trakcie realizacji planu restrukturyzacji zredukowano zatrudnienie z 391 osób do 240. Nastąpił wzrost przychodów ze sprzedaży, który umożliwił osiągnięcie dźwigni operacyjnej. Zwiększono udział segmentu produkcyjnego w przychodach ogółem do niemal 18 proc oraz w wygenerowanym w pierwszym kwartale 2011 roku zysku na sprzedaży do 23,5 proc. Spółka odzyskała dodatnią rentowność operacyjną i rentowność netto.

W firmie zmniejszono poziom zobowiązań, należności i zapasów, co umożliwiło skrócenie cyklu konwersji gotówki ze 135 dni w 2008 rok do 93 dni w 2010 roku. Udało się zmniejszyć zapasy z 103 mln zł na 40 mln zł. Ponadto zredukowano zadłużenie z 76,6 mln zł do 20,2 mln zł i zrezygnowano z kredytów walutowych.

Przychody w segmencie produkcyjnym w pierwszym kwartale 2011 roku wzrosły ponad 2-krotnie w porównaniu z pierwszym kwartałem 2010 roku i osiągnęły poziom 9,6 mln zł działalności produkcyjnej. Udział segmentu produkcyjnego w osiągniętym przez spółkę zysku na sprzedaży wyniósł w pierwszym kwartale 2011 roku 23,5 proc.

Zazwyczaj głównym czynnikiem poprawy wyników dystrybutorów stali są wzrastające ceny wyrobów hutniczych. W pierwszym kwartale 2011 roku tempo wzrostu cen wyrobów hutniczych nie było zbyt wysokie. Na koniec marca najważniejsze dla Drozapolu-Profil SA blachy gorąco walcowane podrożały średnio w stosunku do stanu z początku stycznia br. o ok 5 proc. Podobnie jak pręty żebrowane stosowane w budownictwie.

Pomimo tego zmiany wprowadzone w zakresie polityki handlowej Drozapol- Profil SA (przede wszystkim zakupów), racjonalizacja zapasów, kontrola kosztów oraz intensyfikacja działalności produkcyjnej charakteryzującej się wyższymi marżami pozwalają osiągnąć bardzo dobre wyniki finansowe. Podobne są oczekiwania w odniesieniu do drugiego i trzeciego kwartału 2011 roku.

Renata Dudała

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 745 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP