XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Apel do premiera o nadzwyczajne działania dot. branży stoczniowej

Apel do premiera o nadzwyczajne działania dot. branży stoczniowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Z apelem o podjęcie nadzwyczajnych, niezbędnych działań, dotyczących polskiego przemysłu stoczniowego wystąpili w poniedziałek do premiera Donalda Tuska przedstawiciele pracodawców i związkowców.

Pod stanowiskiem przesłanym w poniedziałek także PAP podpisali się: przewodniczący Forum Okrętowego Piotr Soyka, szef Sekcji Krajowej Przemysłu Okrętowego NSZZ "Solidarność" Dariusz Adamski oraz przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Janusz Śniadek.

"Kryzys ogólnoświatowy dotknął również światową żeglugę i światowy przemysł stoczniowy (...) Obecnie bez względu na miejsce funkcjonowania stoczni, jej profilu i specjalności konsekwencje kryzysu są nie do określenia (...) Poszczególne państwa przygotowują strategię dla całych sektorów, poszukując mechanizmów wspierających, utrzymujących produkcję i minimalizujących straty w zatrudnieniu" ľ czytamy w piśmie.

Przedstawiciele pracodawców i związkowców w swoim stanowisku podkreślają, że "decyzja Komisji Europejskiej w sprawie stoczni w Gdyni i w Szczecinie (a w ślad za tym przygotowane specjalną ustawą postępowanie kompensacyjne), wydana przed objawami kryzysu, rozminęła się z realną rzeczywistością".

Autorzy w swoim piśmie podkreślają, że w obecnej sytuacji m.in. "należy w trybie nadzwyczajnym przeprowadzić analizę sytuacji w branży i określić tendencje na rynku, w tym przybliżoną czasowo perspektywę kryzysu (...) Wzorem innych krajów Unii Europejskiej przygotować narzędzia gwarancji dla zamawiających w polskich firmach i innych form wsparcia".

W ubiegłym tygodniu związkowcy ze stoczni w Gdyni i Szczecinie zażądali od rządu m.in. renegocjacji ustaleń z Komisją Europejską w sprawie ich zakładów oraz nowelizacji specustawy stoczniowej.

Wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik powiedział w środę PAP, że resort skarbu rozpatrzy prośbę związkowców. "Na pewno nad nią się pochylimy i ją rozpatrzymy" - powiedział.

W ub.r. Komisja Europejska uznała za nielegalną pomoc finansową, jaką polski rząd udzielił stoczniom w Gdyni i Szczecinie. KE dała polskiemu rządowi czas do czerwca br. na sprzedaż majątku obu stoczni.

Do tego czasu zakłady mają też zwolnić wszystkich pracowników (w Gdyni jest to około 5200 osób, w Szczecinie - niespełna 4 tysiące).

Szczegóły związane z wyprzedażą majątku oraz zwolnieniami zostały zawarte w tzw. specustawie stoczniowej, która weszła w życie 6 stycznia. W myśl ustawy sprzedaż majątku obu stoczni ma się odbyć w otwartym, nieograniczonym przetargu. Przepisy nie gwarantują produkcji statków w sprzedanych stoczniach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Apel do premiera o nadzwyczajne działania dot. branży stoczniowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!