ArcelorMittal uzależnia inwestycje od limitu emisji CO2

ArcelorMittal uzależnia inwestycje od limitu emisji CO2
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ewentualna budowa trzeciego wielkiego pieca w należącej do koncernu ArcelorMittal hucie w Dąbrowie Górniczej zależy przede wszystkim od wielkości przyznanego firmie limitu emisji dwutlenku węgla - zapowiadają przedstawiciele koncernu.

Ustępujący szef koncernu w Polsce i innych krajach Europy Wschodniej, Vijay Kumar Bhatnagar, podczas spotkania z dziennikarzami zaznaczył, że inne planowane inwestycje koncernu w Polsce są realizowane, niezależnie od przyszłej decyzji rządu o podziale uprawnień emisyjnych.

- To, czy w Dąbrowie Górniczej powstanie trzeci wielki piec, na pewno zależy od wielkości limitu CO2. Jednak inne projekty są realizowane ľ np. walcownia gorąca w Krakowie będzie powiększana, a walcownia zimna do 2009 r. będzie zmodernizowana - powiedział prezes, który opuszcza Polskę po trzech latach kierowania koncernem na różnych stanowiskach.

Przypomniał, że dotychczas ArcelorMittal zrealizował w polskich hutach inwestycje o wartości ponad 3 mld zł. Ponadto zamierza m.in. zbudować nową linię ocynkowania, rozważa też budowę nowej linii organicznego powlekania blach, w zależności od potrzeb rynku.

- Jesteśmy optymistami co do ostatecznej decyzji rządu w sprawie rozdziału uprawnień do emisji CO2. Liczymy, że będzie to podział zrównoważony, który doceni to, co w ostatnich latach zrobiliśmy oraz da nam możliwość kontynuowania rozwoju w Polsce -powiedział Bhatnagar.

Pytanie, czy w razie zbyt niskich limitów CO2 koncern będzie chciał dokupić uprawnienia czy też zredukuje działalność w Polsce, Bhatnagar uznał za przedwczesne. Jego zdaniem, polskie huty koncernu mają przed sobą perspektywy rozwojowe, choć kwestia wysokości limitów emisji jest jedną z kluczowych dla sektora.

Polskie huty były zadowolone z propozycji 14,4 mln ton rocznego limitu emisji. Protestowały, gdy w kolejnym projekcie resortu środowiska obniżono tę wielkość do 11,8 mln ton. Wkrótce rząd ma podjąć ostateczną decyzję w tej sprawie. Nieoficjalne informacje środowiska hutniczego mówią o zmniejszeniu w kolejnym projekcie do 11 mln ton, co budzi sprzeciw hutników.

Bhatnagar potwierdził, że ArcelorMittal jest zainteresowany inwestycjami w polskim górnictwie. - Jeżeli będzie możliwość zainwestowania w górnictwo w Polsce - zdecydowanie spróbujemy - powiedział; jego zdaniem polskie górnictwo, głównie węgla koksującego, potrzebuje bardzo szeroko zakrojonych inwestycji.

- Ceny koksu na świecie znacząco wzrosły, a to ma duży wpływ na koszty produkcji hutniczej. Polska z eksportera koksu netto stała się importerem. W tej sytuacji koniecznością są duże inwestycje w przemyśle węglowym - powiedział.

Według Bhatnagara, ArcelorMittal Poland wyprodukuje w tym roku ok. 6,5 mln ton wyrobów stalowych, o ok. 10 proc. więcej niż przed rokiem. Cały globalny koncern ľ największy producent stali na świecie ľ wyprodukuje ok. 112 mln ton stali.

Bhatnagar pracował w Polsce od 2005 r. Teraz będzie wiceprezesem wykonawczym i dyrektorem generalnym koncernu w Indiach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!