Białe flagi na masztach Stoczni Szczecińskiej Nowej

Białe flagi na masztach Stoczni Szczecińskiej Nowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przewodniczący zachodniopomorskiej "S" Mieczysław Jurek wraz z innymi związkowcami zawiesił w piątek białe flagi na siedmiu masztach przed bramą główną stoczni szczecińskiej. Według związkowców mają one symbolizować porażkę polskiego rządu w walce o stocznię.

Jak powiedział PAP Jurek, białe flagi zastąpiły brudne, poszarpane, które wisiały przed stocznią podczas uroczystości rocznicowych podpisania Porozumień Sierpniowych. Pokazywały one brak gospodarza i stan stoczni, teraz te białe będą symbolizować porażkę rządu w staraniach o stocznię - podkreślił Jurek.

Wcześniej na masztach wisiały flagi narodowe państw, które zamawiały w stoczni statki.

Jurek zapowiedział, że związek będzie dbać o powieszone flagi. Będą one powiewać przed stocznią, dopóki majątek postoczniowy nie zostanie zagospodarowany i nie powstaną tam miejsca pracy - zaznaczył.

O brudnych i zniszczonych flagach kilku europejskich państw, w tym Polski, zrobiło się głośno, gdy podczas ostatnich uroczystości Sierpnia '80 w Szczecinie w swoim przemówieniu zwrócił na nie uwagę wicepremier Waldemar Pawlak, nazywając je symbolem braku gospodarza tego miejsca, a samą stocznię wyrzutem sumienia rządu. Jedna z mieszkanek Szczecina wręczyła wówczas wicepremierowi polską flagę, która wcześniej wisiała na jednym z masztów. Pawlak ucałował ją. "To symbol upadłości Polski i Szczecina" - powiedziała kobieta. "To wina, że tu nie ma gospodarza" - tłumaczył Pawlak.

Produkcja w Stoczni Szczecińskiej została wstrzymana w styczniu 2009 r., ponieważ Komisja Europejska uznała, że udzielona wcześniej stoczniom w Gdyni i Szczecinie przez polski rząd pomoc publiczna jest nielegalna. Zgodnie z planem uzgodnionym z KE, podzielony na części majątek stoczni został wystawiony na sprzedaż, a pracownicy zwolnieni.

Najważniejsze nieruchomości wchodzące w skład SSN wylicytowało jesienią zeszłego roku Towarzystwo Finansowe Silesia. TF Silesia z siedzibą w Katowicach specjalizuje się w rewitalizacji gospodarczej i zagospodarowywaniu obszarów poprzemysłowych.

Towarzystwo wydzierżawiło część obiektów byłej Stoczni Szczecińskiej Nowa katowickiej spółce Kraftport. Umowę dzierżawy sprawdza prokuratura.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!