Blisko porozumienia związkowców z HSW z chińskim inwestorem

Blisko porozumienia związkowców z HSW z chińskim inwestorem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Do końca października powinno zostać podpisane porozumienie dotyczące m.in. pakietu socjalnego między związkowcami z Huty Stalowa Wola z chińską firmą LiuGong, która chce kupić część HSW, produkującą maszyny budowlane.

Jak powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Rzeszowie minister Skarbu Państwa Aleksander Grad, informacje nt. negocjacji chińskiego inwestora ze stroną związkową są "optymistyczne".

"Otrzymaliśmy informacje, że doszło do porozumienia między inwestorem, a stroną społeczną. Z informacji wynika, że jest to porozumienie bardzo satysfakcjonujące, zarówno dla związkowców, jak i dla załogi. Teraz będą prowadzone, a właściwie kontynuowane negocjacje biznesowe" - dodał.

W rozmowie z PAP przewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników HSW Mariusz Kunysz zaznaczył, że zakończył się jedynie pewien etap rozmów. Podpisanie porozumienia powinno nastąpić do końca października.

"Z przedstawicielami chińskiej firmy porozumieliśmy się w czterech najważniejszych punktach, dotyczą one: gwarancji zatrudnienia, funkcjonowania układu zbiorowego pracy, podwyżek pensji oraz bonusu prywatyzacyjnego. O szczegółach ustaleń nie mogę mówić. We wtorek pozna je załoga HSW" - powiedział Kunysz.

Dodał, że oprócz tych punktów związkowcy będą negocjować jeszcze inne ustalenia, ale cały pakiet powinien zostać podpisany do końca października.

Jak poinformował PAP w czwartek wieczorem pełnomocnik zarządu HSW Bartosz Kopyto, porozumienie strony związkowej i inwestora oznacza, że prywatyzacja cywilnej części HSW weszła w ostatnią fazę. "Największa chińska inwestycja w Polsce może być sfinalizowana na początku przyszłego roku" - zaznaczył Kopyto.

Przypomniał, że negocjacje przedstawicieli LiuGong ze związkowcami toczyły się ponad pół roku. Kopyto dodał, że obecnie trwają prace zespołów negocjacyjnych nad finalną treścią umowy kupna-sprzedaży przedsiębiorstwa i treścią pakietu gwarancji pracowniczych.

Wstępną umowę sprzedaży cywilnej części HSW (I Oddział) chińskiej spółce Guangxi LiuGong Machinery podpisano w połowie stycznia tego roku w Chinach.

Prywatyzacja I Oddziału HSW rozpoczęła się w styczniu 2010 r., a firma LiuGong została wybrana jako inwestor w trybie publicznego zaproszenia do rokowań. Guangxi LiuGong Machinery jest jednym z 500 największych przedsiębiorstw przemysłowych w Chinach.

HSW zatrudnia ponad 2,1 tys. osób, z czego ok. 1,2 tys. pracuje w I Oddziale HSW. Cywilna część huty specjalizuje się w produkcji ciężkiego sprzętu budowlanego: spycharek, układarek rur, ładowarek kołowych i koparko-ładowarek. Poza sprzedażą na rynek krajowy, produkty HSW były lub są eksportowane do ponad 80 krajów na wszystkich kontynentach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Blisko porozumienia związkowców z HSW z chińskim inwestorem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!