Bliżej współpracy KGHM z Hutmenem

Bliżej współpracy KGHM z Hutmenem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Chociaż rozmowy toczą się już na szczeblu zarządów, nie zanosi się na to, by Hutmen (przetwórca miedzi) i KGHM (jej producent) szybko stworzyły wspólny zakład produkcyjny. Spółki rozpoczęły negocjacje na ten temat wiosną, z inicjatywy Hutmenu. Podpisały również list intencyjny.

- Temat jest aktualny i rozmowy trwają - komentuje w "Parkiecie" Kazimierz Śmigielski, prezes Hutmenu.

Śmigielski przyznaje, że firmy zacieśniają współpracę technologiczną, która może je zbliżyć do stworzenia wspólnego biznesu. Przypomina, że Hutmen podpisał niedawno umowę na zakup od KGHM wlewków (półwyrobów do dalszego przetworzenia) o rocznej wartości 200 mln zł.

- Do tej pory KGHM dostarczał wlewki do produkcji prętów i płaskowników. Od tego roku mamy też zapewnione 100 proc. wsadu do produkcji rur. KGHM będzie również przetapiać nasze odpady poprodukcyjne, co z jego strony wiązało się z pewnymi zmianami technologicznymi - tłumaczy w dzienniku Śmigielski. Kiedy powstanie wspólny zakład produkcji wyrobów z miedzi - nie wiadomo.

- Odbywają się spotkania, ale nie ma żadnego harmonogramu - mówi "Parkietowi" osoba zbliżona do Hutmenu. - Pracujemy nad założeniami ekonomicznymi przedsięwzięcia. Nie ułatwia tego niestabilna sytuacja makroekonomiczna: kursy miedzi i walut - dodaje. Hutmen chciałby wnieść do projektu technologię i urządzenia, a od KGHM oczekiwałby terenu i zakładu. Obie strony miałyby też wnieść gotówkę. Jesienią prezes Śmigielski szacował wartość projektu na ponad 100 mln zł.

- Mamy odpowiednią lokalizację w naszym parku technologicznym, przylegającym do Huty Miedzi Legnica, ale zaangażowanie kapitałowe nie wchodzi raczej w grę - mówi osoba zbliżona do KGHM. W skali działalności KGHM ewentualny wspólny biznes będzie niewielki. Hutmenowi zależało na współpracy, by wyprowadzić produkcję z centrum Wrocławia i uwolnić 20-hektarową działkę. Spadek cen nieruchomości wstrzymał deweloperskie ambicje firmy i skłonił ją do wynajmowania terenu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!