Bruksela nie lubi hutników? Czarne perspektywy branży

Bruksela nie lubi hutników? Czarne perspektywy branży
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Europa potrzebuje coraz więcej stali. Ale, chroniąc klimat, chce jej coraz mniej produkować. Tymczasem pozaeuropejskie huty, wytwarzając stal taniej, emitują znacznie więcej dwutlenku węgla niż te w Unii Europejskiej.

  • W ubiegłym roku produkcja stali na świecie wzrosła o 4,6 proc. i przekroczyła 1,8 mld ton. Głównym motorem tego wzrostu były Chiny. Tam produkcja zwiększyła się w stosunku do roku 2017 o 6,6 proc. Chińczycy wyprodukowali ponad 928 mln ton, co stanowi 51,3 proc. globalnej produkcji. 
  • Wspomagane cłami Trumpa Stany Zjednoczone zanotowały wzrost produkcji stali o 6,2 proc., dochodząc do 86,7 mln ton.
  • Europa... Tu, a szczególnie w krajach Unii Europejskiej, produkcja stali  się kurczy. W Unii wytworzono jej nieco ponad 168 mln ton, co stanowiło spadek o 0,3 proc.

Prezes i dyrektor finansowy koncernu ArcelorMittal Aditya Mittal stanowczo podkreśla: Europa będzie potrzebowała tyle stali, ile dotychczas. Ale prawdopodobnie jej większość pochodzić będzie właśnie z państw, w których nie obowiązuje rygorystyczna polityka klimatyczna.

- Będzie więc można zgodnie z prawdą obwieścić światu, że emisja CO2 w Europie została ograniczona. Tyle że to stwierdzenie nie będzie miało znaczenia, jeśli nie weźmie się pod uwagę emisji związanej z produkcją stali, którą europejski przemysł rzeczywiście zużywa - wskazuje.

Azja się nie przejmuje

W ubiegłym roku produkcja stali na świecie wzrosła o 4,6 proc. i przekroczyła 1,8 mld ton. Głównym motorem tego wzrostu były Chiny. Tam produkcja zwiększyła się w stosunku do roku 2017 o 6,6 proc. Chińczycy wyprodukowali ponad 928 mln ton, co stanowi 51,3 proc. globalnej produkcji.

Niewiele wolniej od chińskiej rozpędza się produkcja stali w Indiach, gdzie przekroczyła pułap 106 mln ton, rosnąc o 4,9 proc. Indie stały się więc drugim na świecie producentem stali. Wyprzedziły Japonię, w której produkcja spadła o 0,3 proc. do 104,3 mln ton.

Wspomagane cłami Trumpa Stany Zjednoczone zanotowały wzrost produkcji stali o 6,2 proc., dochodząc do 86,7 mln ton.

Czołówkę domyka Korea Południowa, która - po osiągnięciu dwuprocentowego wzrostu - wyprodukowała niemal 72,5 mln ton stali i wskoczyła na 5. miejsce na liście jej największych producentów.

Iran, kolejna azjatycka potęga gospodarcza, choć w liczbach bezwzględnych z 25 milionami ton wyraźnie już ustępuje liderom, rozwinęła jej produkcję aż o 17,7 proc.! I weszła do pierwszej dziesiątki największych producentów stali na świecie, wypychając z niej Włochy. Niewiele wolniej, o 13,6 proc., rosła produkcja stali w Egipcie. Ale tam jej wolumen sięga na razie tylko 7,8 mln ton.

Europa... Tu, a szczególnie w krajach Unii Europejskiej, produkcja stali rzeczywiście się kurczy. W Unii wytworzono jej nieco ponad 168 mln ton, co stanowiło spadek o 0,3 proc. Największy producent - Niemcy - zanotowały dwuprocentowy spadek. Pozostali utrzymali się blisko wyników ubiegłorocznych. Wyjątkiem była Republika Czeska, w której produkcja stali wzrosła o ponad 9 proc., ale to w sumie zaledwie 5 mln ton.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Bruksela nie lubi hutników? Czarne perspektywy branży

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!