Budżet zarobi na nowych przepisach o recyklingu

Budżet zarobi na nowych przepisach o recyklingu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nowe przepisy KE wymuszą na Polsce duże zmiany dotyczące recyklingu i gospodarowania odpadami. Eksperci zwracają uwagę, że bez zmiany systemu nie uda się ich osiągnąć.

Wyższe wymogi dotyczące recyklingu i gospodarowania odpadami mają być osiągnięte do 2030 roku.  Problem w tym, że w Polsce obecnie w niewielkim stopniu wykorzystujemy surowce i materiały zawarte w odpadach.

- Już w naszych wewnętrznych dokumentach mamy bardzo wysokie wymogi dotyczące recyklingu i odzysku w przypadku odpadów komunalnych. Po 2020 roku musimy osiągnąć poziom 50 proc. całkowitej pasy opadów komunalnych. W nowej propozycji Komisji Europejskiej ten poziom jeszcze rośnie do 65 proc. w 2030 roku. Tym czasem na razie w skali kraju osiągnęliśmy kilkanaście procent, więc wzrost musi być bardzo szybki - zwraca uwagę Julia Patorska, starszy menadżer w firmie doradczej Deloitte.


Obecnie mimo, że mamy system segregacji odpadów, to i tak, nie udaje się większości surowców ponownie odzyskać, podkreśla Sławek Brzózek prezes Fundacji Nasza Ziemia.

- Gromadzimy coraz więcej odpadów, niektórzy mówią na nie śmieci, bo one są wymieszane. W związku z tym wykorzystanie surowców, które tam są jest bardzo trudne. Bo sortowanie jest kosztowne, a czasem nawet niemożliwe – wyjaśnia.

Dlatego Komisja Europejska nakłada nie tylko większe wymogi dla gmin, ale wprowadza również ideę tzw. rozszerzonej odpowiedzialności producentów.

- Chodzi o to, że gdy przedsiębiorca wprowadza produkt w opakowaniu na rynek, ma on także myśleć w jaki sposób będzie w stanie zebrać te opakowania, czy zużyte produkty z rynku, jak na przykład baterie lub samochody. Albo w taki sposób będzie wprowadzał opakowania, żeby one były w łatwy sposób odzyskiwane. Zamysł Komisji Europejskiej polega na tym, że do samego końca cyklu życia produkty przedsiębiorca ma brać za niego odpowiedzialność - tłumaczy Julia Patorska.

To ważne, bo pozwoli ograniczyć nadużycia, które obecnie występują na rynku, dodaje Sławek Brzózek.

- Są patologie w gospodarce odpadami. To jest jak tajemnica poliszynela, wiele surowców jest odzyskiwanych tylko na papierze. Dokumenty są przekazane, ale odpady nie zostały zebrane. Takie praktyki służyły również wyłudzeniom VAT-u. Zatem każde uszczelnienie systemu zbierania odpadów pozwolą również uszczelnić nasze finanse – dodaje.

Aby ograniczyć proceder i osiągnąć nakładane przez KE wymogi, musimy więc zmienić jak najszybciej system, ale także naszą świadomość i sposób postępowania z odpadami -podkreślają eksperci.

Jak zapewniają też koszty za odbiór odpadów, dla zwykłego Kowalskiego nie powinny wzrosnąć. W krajach Unii Europejskiej działają obecnie różne modele odpowiedzialności producentów w gospodarce odpadami. Są np. i takie, gdzie odpowiedzialność finansowa nakłada na nich obowiązek pokrycia nawet do 100 proc. kosztów związanych ze zbiórką selektywną i przygotowaniem odpadów do recyklingu. Najlepsze systemy gospodarowania odpadami mają kraje skandynawskie, ale też Francja.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Budżet zarobi na nowych przepisach o recyklingu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!