Były wiceprezes Mostostalu Gdańsk wygrał w Strasburgu 1500 euro

Były wiceprezes Mostostalu Gdańsk wygrał w Strasburgu 1500 euro
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Były wiceprezes spółki Mostostal Gdańsk wygrał we wtorek w Europejskim Trybunale Praw Człowieka przeciw Polsce. Trybunał uznał za słuszny tylko jeden z podnoszonych przez niego zarzutów i dlatego przyznał mu 1/20 żądanego zadośćuczynienia, czyli 1500 euro.

Mariusz Kurkowski został oskarżony w 2002 r. przez prokuraturę o działanie, wraz 11 innymi osobami, na szkodę Mostostalu Gdańsk - spółki produkującej m.in. statki. Zarzucano im m.in. podział majątku spółki i działania na szkodę wierzycieli.

W grudniu 2004 r. Kurkowski został tymczasowo aresztowany, a sąd kilkakrotnie przedłużał mu areszt. Wnosząc akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Gdańsku prokurator zażądał przesłuchania 30 świadków i odczytania zeznań 552 innych osób. Sprawa stała się na tyle skomplikowana, że przejął ją Sąd Okręgowy w Gdańsku. Ten, w październiku 2006 r., zdecydował o zwolnieniu Kurkowskiego z aresztu. Uznał, że skoro dwóch innych współoskarżonych złożyło już zeznania, a siedmiu innych przebywa na wolności, to nie ma potrzeby, by przetrzymywać Kurkowskiego.

Jeszcze w areszcie Kurkowski skarżył się do ministra sprawiedliwości i prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku na przewlekłość postępowania karnego przeciw niemu. Ostatecznie, przed opuszczeniem aresztu, złożył skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Przede wszystkim skarżył się na warunki w dwuosobowej celi. Twierdził, że na jedną osobę przypadło ok. 3 m kw., licząc łącznie z miejscem na toaletę. Narzekał też na jedzenie - złej jakości i w zbyt małej ilości, co spowodowało, że schudł w areszcie 20 kilogramów. Skarżył się też na kontrolę jego korespondencji z rodziną oraz fakt, że żona i dzieci mogły go odwiedzać w areszcie tylko raz w miesiącu, przy czym czasami mogli rozmawiać ze sobą tylko przez telefon, bo oddzielała ich od siebie przegroda z pleksiglasu.

Polskie władze odpierały te zarzuty, twierdząc, że aresztowany miał dostęp do czystych urządzeń sanitarnych, korzystał z bieżącej wody i kąpieli, a jedzenie spełniało odpowiednie normy. Mógł spacerować jedną godzinę dziennie i mieć własny telewizor, bądź korzystać z telewizora w więziennym pokoju socjalnym. Polski rząd przedstawił też wyliczenia, że na 32 wizyty tylko trzy odbyły się przez telefon.

We wtorek Trybunał uznał, że zarzuty Kurkowskiego są zasadne tylko w tej części, w której dotyczyły odmowy wizyt rodzinnych w niektórych przypadkach i ograniczenia bezpośredniego kontaktu z rodziną w trakcie kilku wizyt. Z tego powodu doszło do naruszenia art. 8 europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności - orzekł ETPC.

Trybunał nie stwierdził natomiast naruszenia art. 3 i art. 5 par. 3 konwencji. Pierwszy z nich zakazuje nieludzkiego lub poniżającego traktowania, drugi nakazuje osądzić aresztowanego w rozsądnym terminie albo zwolnić na czas postępowania.

Z tego powodu z 30 tys. euro zadośćuczynienia (ok. 124 tys. zł), które Kurkowski żądał w Trybunale, ETPC przyznał mu we wtorek 1500 euro (ok. 6,2 tys. zł).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Były wiceprezes Mostostalu Gdańsk wygrał w Strasburgu 1500 euro

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!