XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Ceny stali nurkują w Chinach

Ceny stali nurkują w Chinach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ceny stali na chińskim rynku sięgnęły poziomu najniższego od 53 miesięcy. Dla reszty świata może się to okazać problemem, bo chińska stal stanie się bardziej konkurencyjna cenowo. W ciągu ostatniego roku kilkuprocentowy spadek cen zanotowano także w Unii Europejskiej. Amerykanie powoli pną się w górę.

Według analityków MEPS International tylko w ostatnich 12 miesiącach cena stali w Chinach spadła o 15 proc. Nic nie wskazuje na to, żeby w tym roku trend mógł się odwrócić. Najwcześniej wzrostu cen można się spodziewać w styczniu przyszłego roku. Spadek cen to z jednej strony wynik coraz niższych kosztów surowców z drugiej wynik utrzymującej się nadprodukcji, zderzonej z osłabianiem się tempa wzrostu. Według MEPS coraz większym problemem dla wielu chińskich hut jest zadłużenie, a także koszty związane z kontrolą emisji szkodliwych substancji i innymi problemami ochrony środowiska. Trzeba tu przypomnieć, że rząd chiński od kilku lat stara się ograniczać nadmierny rozrost mocy produkcyjnych w niektórych gałęziach przemysłu, także w produkcji stali. Ostatnio wykorzystywanym sposobem jest zaostrzanie norm ekologicznych, co powinno wymusić zamknięcie najbardziej przestarzałych zakładów. Z drugiej strony MEPS zaznacza, że część hut uniknęła upadłości tylko dzięki subsydiom.

Wzrost zapotrzebowania na stal w Chinach zwalnia i producenci starają się utrzymać wysokość produkcji zwiększając eksport, choć sprzedaż za granicę jest mniej rentowna niż na krajowym rynku. Choć spadające ceny rudy żelaza powodują obniżkę kosztów, to utrzymująca się nadprodukcja nie pozwala na zwiększenie marż – wymusza obniżanie cen. W ostatnich 5 miesiącach wolumeny sprzedaży były niższe niż wcześniej, gdy reszta świata pogrążona była w kryzysie.

Porównując roku do roku w Stanach Zjednoczonych ceny wzrosły o 5 proc. W tym samym czasie w Unii Europejskiej spadły one o 6 proc., a więc znacznie mniej niż w Chinach, nawet mimo osłabienia euro względem dolara, co powoduje, że ceny rud w euro były nieco wyższe.

Zdaniem analityków MEPS spadek cen w Chinach odbije się na rynkach innych części świata, zwiększając cenową atrakcyjność chińskiej stali, co może wywierać presję na wielkość sprzedaży lokalnych producentów i zagrażać wzrostowemu trendowi popytu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ceny stali nurkują w Chinach

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!