Chińczycy próbują zmniejszyć import rudy żelaza

Chińczycy próbują zmniejszyć import rudy żelaza
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Chiński przemysł stalowy próbuje uniezależnić się od dostaw rudy z importu. Rośnie wydobycie surowców w chińskich kopalniach. Wielkie przedsiębiorstwa przenoszą produkcję zagranicę.

Wiceprezes Stowarzyszenia Chińskiego Przemysłu Stalowego Wang, poinformował podczas konferencji dotyczącej chińskiej rudy żelaza, że uzależnienie rodzimego hutnictwa od importu, stale spada.

W 2009 r. ponad 70 proc. tego surowca sprowadzano z zagranicy, a w 2011 r. import wyniósł już tylko 60 proc. Stało się tak za sprawą dynamicznego wzrostu rodzimego wydobycia oraz przeniesienia produkcji stali chińskich przedsiębiorstw do hut zlokalizowanych przy największych zagranicznych kopalniach rud np. w Australii.

W ostatnich latach światowy rynek hutnictwa żelaza zdominowany jest przez trzy wielkie koncerny (Mittal - Indie, Hebei Steel i Bao Steel - oba Chiny). Pomimo spadku popytu na stal, spowodowanego kryzysem gospodarczym w Europie i zmniejszoną dynamiką wzrostu gospodarczego w Azji, koncerny utrzymują ceny stali na dość wysokim poziomie. Z drugiej strony, wzrost cen surowców energetycznych przyczynił się do podniesienia kosztów wydobycia rud żelaza. Utrudniło to znacznie funkcjonowanie chińskim przedsiębiorstwom, uzależnionym od rynku surowców. Pod presją trzech gigantów, pozostali producenci zmuszeni są do szukania oszczędności i zmniejszenia uzależnienia od rudy importowanej.

Ograniczenie importu rudy żelaza zostało wpisane do planu strategicznego związku 77 chińskich hut stalowych. Związek ten w 2011 r. wypracował zysk brutto 14 mld dolarów, co stanowi 4,51 proc. spadek w stosunku do roku poprzedniego. Największe przedsiębiorstwa grupy odnotowały obniżenie zysku o 2,4 proc., a 8 firm poniosło straty w łącznej wysokości ponad 520 mln dolarów. Główną przyczyną spadku koniunktury jest rosnąca cena rudy żelaza.

Według danych Urzędu Statystycznego w końcu 2010 r. wielkość zagranicznej produkcji stali chińskich przedsiębiorstw wynosiła 150 mln ton, a w 2011 r. zwiększono ją o dodatkowe 30 mln ton. Przenoszenie produkcji zagranicę rozpoczęło się w 2008 r. i obecnie proces ten ulega dalszej intensyfikacji. Pozwoli to chińskiemu przemysłowi stalowemu odzyskać rentowność przy zwiększonej produkcji.

W ostatnich latach w Chinach bardzo dynamicznie rośnie wydobycie rud żelaza. W 2005 r. wynosiło ono 420 mln ton, a w 2011 r. osiągnęło poziom 1 mld 330 mln ton. Oznacza to ponad 20 proc. przyrost w skali roku, co przekłada się na dodatkowe 65 mln ton stali rocznie. Chiny są od lat liderem na światowym rynku produkcji stali. W 2011n r. wyprodukowały 683 mln ton.

W 2012 r. cena 1 tony rudy żelaza sprowadzanej do Chin może osiągnąć poziom 150 dolarów. Chińscy analitycy przewidują jednak, że przy malejącym popycie na stal, w ciągu roku cena rudy może spaść do około 110 dolarów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!