Chiny rządzą rzadkimi metalami

Chiny rządzą rzadkimi metalami
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Chińczycy kontrolują 95 proc. rynku tzw. metali ziem rzadkich, które są niezbędne do produkcji wielu nowoczesnych produktów, np. elementów elektrowni wiatrowych i atomowych, samolotów, samochodów, sprzętu RTV i AGD. I właśnie użyli swego monopolu jako broni w sporze politycznym.

"Gazeta Wyborcza" opisuje dyplomatyczny konflikt Japonii i Chin i rolę jaką odegrały w nim metale ziem rzadkich. Są to m.in. neodym, skand, lantan, gadolin, samar, erb, europ. Mają kluczowe znaczenie dla wielu nowoczesnych produktów. Neodym jest wykorzystywany przy produkcji generatorów prądu w elektrowniach wiatrowych. Kilku innych metali używa się do budowy różnych elementów reaktorów nuklearnych i sterowników prętów paliwa nuklearnego. Spotykamy je też w wyrobach AGD, RTV, lampach, żarówkach, samochodach i sprzęcie medycznym.

Od trzech tygodni wiele japońskich firm narzeka na wstrzymanie dostaw metali z Chin. Te "kłopoty" z dostawami mają związek z konfliktem dyplomatycznym między oboma krajami zapoczątkowanym zatrzymaniem przez Japończyków kapitana chińskiego trawlera, który staranował japońskie okręty patrolowe.

Bez rzadkich metali japoński przemysł może być zmuszony do wstrzymania produkcji wielu nowoczesnych produktów. A innych źródeł tych surowców w zasadzie nie ma.

Co więcej, Chiny w ostatnich miesiącach postanowiły w ogóle ograniczyć eksport tych metali do 8 tys. ton w drugiej połowie 2010 r. Jest to dużo mniej niż potrzebuje świat. Zdaniem ekspertów ma to wymusić przenoszenie produkcji najnowocześniejszych wyrobów do Chin.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!