XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Co polski rząd powie komisarz Nelly Kroes?

Co polski rząd powie komisarz Nelly Kroes?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Unijna komisarz ds. konkurencji Neeli Kroes otrzyma w poniedziałek od polskiego ministerstwa skarbu odpowiedź, czy rząd akceptuje unijną propozycję ratowania stoczni w Gdyni i Szczecinie. Ministerstwo informuje, że odpowiedź jest. Nie mówi jednak jaka.

Komisja Europejska uważa, że dotąd polskie władze nie dały jednoznacznej i jasnej odpowiedzi, dlatego komisarz Kroes wysłała w tej sprawie list - przypomina TVN24. A Ministerstwo Skarbu Państwa zapewniało: - We wskazanym terminie, do 3 listopada, odniesiemy się do uwag i oczekiwań pani komisarz, które zostały sformułowane w liście - zapewniał pod koniec października wiceminister Zdzisław Gawlik.

Dodał także: - List podejmuje wiele kwestii. Myślę, że nasza odpowiedź musi być przemyślana i rozważna. Co do zasady resort skarbu napisał już pani komisarz, że podejmie wszelkie próby zmierzające do ratowania przemysłu stoczniowego i utrzymania działalności zakładów.

Polski rząd musi jasno powiedzieć czy zgadza się na sprzedaż majątku trwałego stoczni, spłatę długów i likwidację stoczni, co daje szanse na zachowanie miejsc pracy w zakładach, jakie powstaną w ich miejsce. Brak odpowiedzi lub odpowiedź niesatysfakcjonująca sprawi, że KE podejmie decyzję o zwrocie pomocy publicznej przyznanej stoczniom, co oznacza ich upadłość.

Rząd akceptuje plan restrukturyzacji bez konieczności ogłoszenia upadłości stoczni i w tym punkcie zgadza się z komisarz Kroes. Do konfliktu może dojść jednak na tle utrzymania produkcji i zatrudnienia. Plan komisarz Kroes dopuszcza bowiem czasowe zwolnienie stoczniowców i ich ponowne zatrudnienie przez nowe spółki powstałe na majątku obu stoczni.

Bruksela twierdzi także, że nowe spółki nie muszą produkować statków. Według planu Kroes, majątek stoczni ma zostać podzielony i sprzedany inwestorom w przetargach. Wpływy ze sprzedaży miałyby pójść na spłatę długów stoczni.Zwrotem miliardów złotych pomocy publicznej obarczone zostałyby spółki "wydmuszki", przeznaczone do bankructwa.

Rząd chce jednak sprzedać majątek czysto produkcyjny w całości pojedynczym inwestorom i chce aby produkowali oni statki. resort skarbu twierdzi, że zbędny majątek może zostać wydzielony i sprzedany oddzielnie. Problemem jest także powołanie spółek "wydmuszek". Polskie prawo nie przewiduje takiej możliwości. Konieczne jest uchwalenie specjalnej ustawy dla stoczni.

Zgody na plan Kroes nie wyrażają związkowcy z obu stoczni.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Co polski rząd powie komisarz Nelly Kroes?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!