Cynkownie ogniowe i ich wpływ na środowisko

Cynkownie ogniowe i ich wpływ na środowisko
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Cynk jest naturalnym składnikiem świata fauny i flory. W różnych ilościach występuje w skałach, glebie, wodzie i powietrzu. Czy zatem technologia cynkowania ogniowego, która wykorzystywana jest do ochrony stali przed korozją, może mieć negatywny wpływ na środowisko i jego ekologię?

Cynkowanie ogniowe jest procesem nakładania mechanicznie wytrzymałej powłoki na stal. Galwanizacja, bo tak inaczej nazywa się ten proces, polega na zanurzeniu konstrukcji stalowych w wannach z roztopionym w 450 stopniach cynkiem. W konsekwencji otrzymujemy warstwę stopową trwale związaną ze stalą, która chroni konstrukcje przed działaniami mechanicznymi i chemicznymi. Pomimo, że w procesie tym wykorzystuje się złożone procesy chemiczne takie jak kąpiel stali w roztworze wodnym chlorku cynku i chlorku amonu, to cały proces jest zupełnie bezpieczny dla środowiska - mówi Jacek Zasada, Prezes Polskiego Towarzystwa Cynkowniczego. Powłoka cynku jest nakładana wewnątrz ocynkowni, które wykorzystują najnowsze technologie i zabezpieczenia oraz muszą zachować wysoki standard w zakresie ochrony środowiska. Dodatkowo wszelkie odpady, które nie mogą zostać wykorzystane ponownie w procesie technologicznym, są przekazywane dedykowanym przedsiębiorstwom specjalistycznym do obróbki wtórnej - dodaje.

W trakcie wykorzystania cynku do ochrony stali, jego niewielkie ilości ulatniają się do atmosfery, jednak jest to bardzo mały procent, który zupełnie nie ma wpływu na środowisko. Prawie wszystkie zwierzęta i rośliny potrzebują małych ilości cynku, który jest naturalnym minerałem pochodzącym z ziemi. W związku z tym cynk z procesu cynkowania zdecydowanie nie zakłóca równowagi w przyrodzie.

Zgodnie z wymaganiami przepisów prawnych cynkownicy muszą ograniczyć szkodliwe emisje do bardzo niskich poziomów. Tak więc pomimo, że cynkowanie jest przyjazne dla fauny i flory, to dodatkowo podlega bardzo restrykcyjnym kontrolom bezpieczeństwa. Istotny jest także fakt, że cynk jest materiałem, który można odzyskać. Obecnie, około 30% światowych dostaw pochodzi z odzysku, tj. około 2 miliony ton cynku rocznie.

W ostatnich dekadach emisje cynku, pochodzące z działalności człowieka, uległy znacznemu zmniejszeniu. A obecne poziomy jego zawartości nie stwarzają zagrożeń dla środowiska. Dodatkowo utworzono międzynarodową Grupę Operacyjną ds. cynku, która stwierdziła, że cynk jest niezbędnym pierwiastkiem dla środowiska. Zwróciła także uwagę na problem iż możliwy jest jego niedobór jak i nadmiar. Z tego powodu istotną sprawą jest ustalenie takich poziomów, które chroniąc przed toksycznością, dbają o jego odpowiednie zapotrzebowanie w przyrodzie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Cynkownie ogniowe i ich wpływ na środowisko

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!