Debata o problemach hutnictwa

Debata o problemach hutnictwa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

"Rynek stali - prognozy na przyszłość" oraz "Hutnictwo - dystrybucja" to wiodące panele poświęcone sektorowi stali podczas III Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Kongres odbędzie się 16-18 maja 2011 roku w Katowicach. Sesje hutnicze odbędą się 18 maja w Biurze Centrum ul. Mickiewicza 29.

Podczas pierwszego panelu przedstawiona zostanie aktualna sytuacja w światowym hutnictwie żelaza i stali oraz zostaną omówione prognozy na przyszłość. Poruszony zostanie istotny dla sektora stalowego temat związany z pozyskaniem surowców niezbędnych do produkcji stali - takich, jak ruda żelaza, koks i węgiel koksowy oraz złom.

Zdaniem przedstawicieli sektora stalowego sprawą decydującą o konkurencyjności hutnictwa jest decyzja Komisji Europejskiej o obniżeniu unijnych emisji dwutlenku węgla. Do 2020 roku emisja ma się zmniejszyć o 20 procent. Zapewne i ten problem zostanie poruszony w trakcie paneli hutniczych.

Jak podkreśla Andrzej Ciepiela, dyrektor Polskiej Unii Dystrybutorów Stali, regulacje Komisji Europejskiej, dotyczące redukcji emisji gazów, są zbyt rygorystyczne.

To może spowodować, że europejscy producenci stali znajdą się w dużo gorszej sytuacji niż ich konkurenci z innych rynków - argumentuje Andrzej Ciepiela.- Ponadto pojawia się dodatkowe zagrożenie, że planowane w europejskim hutnictwie inwestycje mogą zostać przeniesione do krajów, gdzie nie ma ograniczeń w zakresie emisji dwutlenku węgla.

W trakcie drugiego panelu hutniczego - poświęconego dystrybucji - przedstawiciele branży dyskutować będą na temat roli niezależnych dystrybutorów i ich relacjach z dużymi sieciowymi firmami. M.in. przedstawią źródła i kanały dostaw oraz omówią relacje z producentami.
To istotny temat, zważywszy na ostatnie wydarzenie na rynku stalowym, jakim jest przejęcie przez koncern ArcelorMittal spółki Cognor. Ta transakcja nie pozostanie bez wpływu na sytuację rynkową.

Zdaniem dystrybutorów jest raczej pewne, że zaostrzy się konkurencja na rynku dystrybucji. Pojawiają się także pytania, jak będą traktowani niezależni dystrybutorzy i firmy powiązane z producentami stalowymi.

- Jeśli firma dystrybucyjna należąca do producenta będzie mieć preferencje w zakresie cen, dostaw czy terminów płatności, to trudno w tej sytuacji mówić o równych zasadach działania - przestrzega w rozmowie z portalem wnp.pl Robert Wojdyna, prezes Konsorcjum Stali. - Nie można rynku skazywać na monopol.

Dystrybutorzy będą także mówić o konieczności rozwoju centrów serwisowych i inwestycjach w przetwórstwo. Będą się zastanawiać, jakie pola warto zagospodarować i w co konkretnie zainwestować, by podnosić konkurencyjność firm.

Zdaniem dystrybutorów - i o tym też będzie mowa w trakcie panelu hutniczego - szansą dla rynku dystrybucji są inwestycje infrastrukturalne, które niewątpliwie spowodują wzrost popytu na wyroby stalowe.

Udział w Europejskim Kongresie Gospodarczym zapowiedzieli już m.in.: Robert Agh - prezes Ferony Polska SA, Andrejs Aleksejevs - prezes Severstallat Silesia Sp. z o.o., Jerzy Bernhard - prezes Stalprofilu SA, Andrzej Ciepiela - dyrektor Polskiej Unii Dystrybutorów Stali, Marek Dolina - prezes ArcelorMittal Distribution Solutions, Europa Środkowa i Wschodnia, Włodzimierz Hereźniak - prezes Polskiego Koksu SA, Jürgen Nusser - prezes, Europejskiego Stowarzyszenia Centrów Obróbki Stali, wiceprezes Eurometalu, Sanjay Samaddar - prezes ArcelorMittal Poland SA, Janusz Specjał - prezes Montan Stal Sp. z o.o., Edward Szlęk - prezes Koksowni Przyjaźń Sp. z o.o., Romuald Talarek - prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, Roland Verstappen - wiceprezes ArcelorMittal, Andrzej Warzecha - wiceprezes Polskiego Koksu SA, Tadeusz Wenecki - prezes Koksowni Częstochowa Nowa Sp. z o.o., Robert Wojdyna - prezes Konsorcjum Stali SA.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Debata o problemach hutnictwa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!