Decyzja o rozbudowie chilijskiej kopalni KGHM w 2016 r.

Decyzja o rozbudowie chilijskiej kopalni KGHM w 2016 r.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Najprawdopodobniej dopiero w przyszłym roku władze KGHM i japońskiej Sumitomo podejmą decyzje dotyczące rozbudowy kopalni Sierra Gorda w Chile - wynika z informacji przekazanych w piątek przez zarząd KGHM. To flagowa zagraniczna inwestycja koncernu.

Położona na pustyni Atacama odkrywkowa kopalnia Sierra Gorda została uruchomiona rok temu. Tamtejsze złoże miedzi i molibdenu jest jednym z najbogatszych na świecie. Docelowo kopalnia ma produkować ok. 220 tys. ton miedzi, 11 tys. molibdenu i dwie tony złota rocznie.

Jak zapowiadały po uruchomieniu kopalni władze koncernu, w tym roku miał się zakończyć jej rozruch i miały być podjęte decyzje dotyczące rozbudowy.

Prezes KGHM Herbert Wirth poinformował w piątek, że wciąż trwają prace związane z przygotowaniem projektu II fazy budowy kopalni. Dodał, że jest jeszcze za wcześnie by oceniać, jakie nakłady będą potrzebne do rozbudowy.

Zdaniem Wirtha najprawdopodobniej przychody z uruchomienia pierwszej fazy inwestycji nie pokryją kosztów związanych z rozbudową. Ma to m.in. związek ze spadającymi cenami molibdenu. Zastrzegł, że wszelkie decyzje będą podejmowane przy udziale Sumitomo. Polski koncern ma 55 proc. udziałów w kopalni, a Japończycy - 45 proc.

- Zaczynamy prace nad projektami technicznymi, które potrwają około pół roku. Na początku przyszłego roku możemy się spodziewać decyzji właścicieli odnośnie II fazy - dodał Maciej Koński, dyrektor naczelny centrum analiz strategicznych i bazy zasobowej KGHM.

Dyrektor naczelny ds. relacji inwestorskich Artur Tarnowski poinformował z kolei, że już wkrótce koncern zacznie informować o komercyjnym wydobyciu w Sierra Gorda.

Po okresie rozruchu chilijska kopalnia ma produkować rocznie około 110 tys. ton miedzi, 50 mln funtów molibdenu i 60 tys. uncji złota w pierwszych latach działalności. Prognozowana średnioroczna produkcja po uruchomieniu II fazy Sierra Gorda ma wynieść około 220 tys. ton miedzi, 25 mln funtów molibdenu i 64 tys. uncji złota. KGHM zakłada, że w samym 2015 r. Sierra Gorda wyprodukuje 110 tys. ton miedzi i 30-40 mln funtów molibdenu.

W czwartek spółka opublikowała raport dotyczący zasobów mineralnych koncernu. Wynika z niego, że KGHM posiada 44,4 mln ton miedzi w udokumentowanych zasobach rudy w najlepiej oszacowanej kategorii tzw. zasobów zmierzonych i wskazanych. W analogicznym przypadku zasoby srebra grupy wynoszą 111,8 mln kg. Łączne zmierzone i wskazane zasoby molibdenu to 505,2 mln ton. Natomiast zasoby eksploatacyjne miedzi to prawie 23 mln ton, co zapewnia koncernowi ósme miejsce wśród światowych producentów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Decyzja o rozbudowie chilijskiej kopalni KGHM w 2016 r.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!