EEC 2017: nowy ETS likwiduje hutnictwo

EEC 2017: nowy ETS likwiduje hutnictwo
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wprowadzenie systemu ETS w proponowanej obecnie postaci będzie oznaczać koniec europejskiego hutnictwa zintegrowanego. Nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić jak można konkurować z producentami z innych regionów, którzy nie mają tych obciążeń - mówi Tomasz Ślęzak, country manager, dyrektor ds. zarządzania i restrukturyzacji majątku, energetyki i ochrony środowiska ArcelorMittal Poland.

Ślęzak stwierdził, że ArcelorMittal funkcjonuje obecnie w warunkach wielkiej niepewności, co do przyszłych warunków działania. - Jeżeli te rozwiązania, które są obecnie dyskutowane zostaną finalnie wprowadzone w takim kształcie, jak są obecnie planowane to nasz deficyt darmowych uprawnień do emisji CO2 to 30 - 45 proc. - powiedział Tomasz  Ślęzak podczas sesji "Oblężone hutnictwo?" w trakcie IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Gdyby ceny ETS utrzymała się na dzisiejszym poziomie 5 euro hutnictwu nie groziłaby katastrofa. Unijna administracja stara się jednak sztucznie podnieść ceny kilkakrotnie. Zdaniem Ślęzaka oznaczałoby to obciążenie ceny tony stali „podatkiem” w wysokości co najmniej 25 - 30 euro.

- Proces wielkopiecowy to reakcja chemiczny redukcji tlenku żelaza przy pomocy węgla i  wyprodukowanie tony stali wymaga emisji około 2 ton dwutlenku węgla. W naszym wypadku deficyt darmowych uprawnień sięgnie 1,2 t na tonę stali - powiedział Tomasz  Ślęzak. Zapowiedział, że ArcelorMittal zrobi wszystko co możliwe w celu zmniejszenia śladu węglowego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: EEC 2017: nowy ETS likwiduje hutnictwo

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!