XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Eksport miedzi z Peru jeszcze nigdy nie był tak wysoki

Eksport miedzi z Peru jeszcze nigdy nie był tak wysoki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Notowania miedzi na giełdzie metali LME w Londynie 10 sierpnia rano spadają o 0,4 proc., do około 6199 dolarów za tonę.

Bank centralny Peru podał w nocy z 9 na 10 sierpnia na swojej stronie internetowej, że peruwiański eksport miedzi osiągnął w czerwcu 2018 roku rekordowy poziom. Wartość eksportu surowca z Peru wyniosła w w czerwcu 2018 roku 1,51 mld dolarów, wobec 1,19 mld dolarów przed rokiem. Dotychczasowe maksimum stanowiły dane z września 2017 roku (1,50 mld dolarów).

W czwartek, 9 sierpnia, John Thornton, prezes Barrick Gold, powiedział w spotkaniu z pracownikami firmy (sprawozdanie z zamkniętego spotkania zostało umieszczone na stronie internetowej BG), że Barrick rozważa utworzenie spółki, z jednym lub dwoma partnerami, która miałaby w zamyśle zostać jednym liderów globalnego rynku miedzi.

"Pytaniem dla nas obecnie jest 'Czy da się wziąć za aktywa miedziowe, skombinować to z jednym lub dwoma partnerami i stworzyć globalnego lidera rynku miedzi?'. Odpowiadając na to pytanie, nie sposób nie powiedzieć, że prawdopodobieństwo, że jednym z partnerów byłby z Chiny jest bardzo wysokie" - powiedział Thornton.

Inwestorzy śledzą kolejne odsłony globalnego konfliktu handlowego. Zdaniem analityków, czynnikiem spadków cen miedzi, która jest o około 15 proc. tańsza w zestawieniu z czerwcowym lokalnym maksimum, pozostają niepokoje dotyczące napięcia na linii Chiny i USA.

Stany Zjednoczone ogłosiły w tym tygodniu, że od 23 sierpnia pobierać będą 25-proc. cła, nałożone na kolejną transzę chińskich towarów - o wartości 16 mld dolarów. Bariery obejmą 279 kategorii produktów, w tym motocykle, turbiny parowe, czy wagony kolejowe.

Chiny odpowiedziały w cłami na dodatkowe 16 mld dolarów amerykańskich produktów. Cła mają wejść w życie również 23 sierpnia. Ministerstwo Finansów Chin wśród towarów do oclenia wymieniło m.in. ropę, węgiel, chemikalia oraz sprzęt medyczny.

W piątek kanadyjska spółka górnicza Nevsun Resources podała, że będzie bronić się przed wrogim przejęciem ze strony Lundin Mining. Prezes Nevsun podał, że szereg spółek z Japonii i Chin sonduje możliwość o wiele korzystniejszego przejęcia spółki. Prezes wezwał udziałowców Nevsun do ignorowania oferty ze strony Lundin.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Eksport miedzi z Peru jeszcze nigdy nie był tak wysoki

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!