Fikcyjny obrót wyrobami stalowymi. Siedem osób z zarzutami

Fikcyjny obrót wyrobami stalowymi. Siedem osób z zarzutami
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Siedem kolejnych osób usłyszało zarzuty w śledztwie dotyczącym wyłudzania podatku VAT poprzez fikcyjny obrót wyrobami stalowymi. Podejrzani odpowiedzą m.in. za udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz poświadczenie nieprawdy w fakturach dla osiągnięcia korzyści majątkowej.

  • Prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Katowicach śledztwo, którego początki sięgają 2012 roku, dotyczy oszustw w obrocie wyrobami stalowymi. W ubiegłym roku w tej sprawie pojawiły się nowe informacje i podjęto zawieszone wcześniej postępowanie.
  • W efekcie śledczym udało się ustalić kolejne osoby zamieszane w przestępczy proceder. Funkcjonariusze z Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali podejrzanych w województwach: śląskim, zachodniopomorskim i kujawsko-pomorskim.
  • W sumie - jak podała w czwartek prokuratura - zatrzymano siedem osób.

"Z ustaleń śledztwa wynika, że osoby te brały udział w łańcuchu transakcji karuzelowych, związanych z fikcyjnym obrotem wyrobami stalowymi - prętami żebrowanymi i żelazostopami" - poinformowała rzeczniczka CBŚP kom. Iwona Jurkiewicz. W katowickiej prokuraturze zatrzymani usłyszeli zarzuty.

"Zarzuty dotyczą okresu od maja do października 2011 roku. Podejrzani nie przyznali się do stawianych zarzutów, złożyli wyjaśnienia. Prokurator zastosował wobec nich wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji i poręczeń majątkowych" - poinformowała rzeczniczka katowickiej Prokuratury Okręgowej prok. Marta Zawada-Dybek.

Według sfałszowanej dokumentacji, wyroby stalowe były sprowadzane do Polski na zasadach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, a zatem bez uiszczenia należnego podatku VAT. W łańcuchu fikcyjnych transakcji brało udział kilkanaście firm - zarówno polskie, jak i czeskie oraz słowackie.

Łącznie w tej sprawie podejrzane są 24 osoby, którym - obok udziału w zorganizowanej grupie przestępczej - prokuratura zarzuciła m.in. poświadczenie nieprawdy w dokumentach i posługiwanie się nimi oraz pranie pochodzących z przestępstwa pieniędzy. Wobec podejrzanych stosowane są wolnościowe środki zapobiegawcze: dozory policji, poręczenie majątkowe oraz zakaz opuszczenia kraju. Grozi im do 12 lat więzienia.

Okoliczności sprawy wyjaśniają policjanci z zarządu CBŚP w Katowicach oraz funkcjonariusze katowickiego Urzędu Celno-Skarbowego, pod nadzorem miejscowej Prokuratury Okręgowej. Śledztwo ma charakter rozwojowy - ocenia rzeczniczka katowickiej prokuratury.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Fikcyjny obrót wyrobami stalowymi. Siedem osób z zarzutami

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!