Firma z Radomia pracuje nad technologią odzysku metali

Firma z Radomia pracuje nad technologią odzysku metali
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Radomska firma Ecoback przeprowadzi badania dot. opracowania innowacyjnej metody odzysku metali z odpadów elektronicznych oraz technologii odzysku cyny ze starych komputerów i monitorów. Spółka podpisała w piątek umowę ws. dofinansowania z UE.

Jak poinformowała Lidia Krawczyk z Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, całkowita wartość projektu wynosi 4,3 mln zł, z czego prawie 1,8 mln zł będzie pochodzić z funduszy unijnych, z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.

Głównym celem projektu jest przeprowadzenie prac badawczych w zakresie opracowania innowacyjnej metody efektywnego odzysku metali z odpadów elektronicznych. W planach jest także opracowanie technologii, która pozwoli na skuteczny odzysk cyny ze starych komputerów i monitorów.

Badania - na bazie założeń dostarczonych przez spółkę Ecoback - prowadzić będą naukowcy z Politechniki Radomskiej. Firma nawiąże też współpracę z politechniką we Lwowie.

Drugim etapem projektu jest wybudowanie zakładu i stworzenie linii produkcyjnej do odzysku metali nieżelaznych (miedź, cyna) oraz szlachetnych (pallad, srebro, złoto). Firma Ecoback szacuje, że z tony złomu elektronicznego będzie można uzyskać ok. 300 kg metali.

Ecoback zamierza wybudować w Radomiu pierwszy zakład w Polsce, do którego - jak tłumaczy Krawczyk - będzie wjeżdżał zużyty sprzęt elektroniczny i AGD, a opuszczać go będą czyste metale i surowce wtórne.

Spółka Ecoback działa od roku. Obecnie przygotowuje się do realizacji projektu. Pełną działalność ma uruchomić w marcu przyszłego roku. Będzie zatrudniać minimum 15 pracowników
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Firma z Radomia pracuje nad technologią odzysku metali

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!