Gdańscy stoczniowcy wyjeżdżają na pikietę do Brukseli

Gdańscy stoczniowcy wyjeżdżają na pikietę do Brukseli
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W poniedziałek wieczorem do Brukseli wyjedzie pierwszy autobus ze związkowcami z "Solidarności" stoczni w Gdańsku. W środę w stolicy Belgii planowana jest pikieta polskich stoczniowców.

Jak poinformował w poniedziałek PAP rzecznik prasowy Sekcji Krajowej Przemysłu Okrętowego NSZZ "S" Marek Lewandowski, we wtorek wyruszą do Brukseli kolejne autobusy z Gdyni i Szczecina. W sumie w Belgii ma zjawić się około 350 związkowców z trzech polskich stoczni.

W środę planują oni dwugodzinną pikietę przed siedzibą Komisji Europejskiej w Brukseli za przedłużeniem terminu na prywatyzację polskich stoczni. "Otrzymaliśmy też potwierdzenie spotkania z zastępcą komisarza ds. konkurencji pani Nelli Kroes" - powiedział Lewandowski.

Pikieta i spotkanie w Brukseli są próbą wsparcia starań polskiego rządu przed zaplanowanymi na 26 czerwca rozmowami z KE. Tego dnia do stolicy Belgii przyjedzie minister skarbu Aleksander Grad, aby przedłożyć Komisji Europejskiej ostateczne programy restrukturyzacji stoczni w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie oraz inwestorów dla dwóch ostatnich zakładów.

Komisja chce, aby umowy prywatyzacyjne stoczni Gdynia i Szczecin były podpisane do 15 lipca br. Jeżeli Polska nie wypełni tego zobowiązania, KE ma wydać decyzję o zwrocie pomocy publicznej, szacowanej na ok. 5 mld zł. Konieczność zwrotu wsparcia przyznanego przez rząd od 2004 roku polskim zakładom może oznaczać ich upadłość.

W piątek minister Grad zapewnił, że 26 czerwca w Komisji Europejskiej zostaną złożone solidnie przygotowane programy restrukturyzacyjne dla trzech stoczni: Gdańsk, Gdynia i Szczecin. Podkreślił, że programy będą gwarantowały rentowność stoczni oraz redukcję ich produkcji.

Dodał, że jeśli Komisja Europejska zatwierdzi przedstawione jej programy, resort skarbu jest w stanie zakończyć negocjacje prywatyzacyjne z inwestorami stoczni Szczecin i Gdynia.

Grad przyznał, że w negocjacjach z Unią jest spór dotyczący pokrycia przez państwo "starych zobowiązań" wobec stoczni. Ostateczne rozstrzygnięcie tego problemu będzie w umowach prywatyzacyjnych - poinformował. "Chcemy pokazać w KE, że nie ma mowy o nowej pomocy, ale jedynie o realizacji wcześniejszych zobowiązań" - wyjaśnił.

Prywatyzacją stoczni Gdynia jest zainteresowany ukraiński inwestor ISD, właściciel stoczni Gdańsk. Stocznię Szczecin chce natomiast kupić firma z Pomorza Mostostal Chojnice. Drugi z potencjalnych inwestorów stoczni Szczecin to norweska stocznia ULSTEIN VERFT AS.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gdańscy stoczniowcy wyjeżdżają na pikietę do Brukseli

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!