XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Gospodarka o obiegu zamkniętym: rewolucja się ślimaczy

Gospodarka o obiegu zamkniętym: rewolucja się ślimaczy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jeśli chodzi o deklaracje, to jesteśmy jak najbardziej za wprowadzaniem w życie filozofii gospodarki o obiegu zamkniętym. Nasza codzienność od tej "obiegowości" jest jednak jeszcze dość daleka. O perspektywach GOZ w Polsce podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego rozmawiali Joanna Popielawska, Anna Borys-Karwacka, Jarosław Muczek, Katarzyna Dębkowska, Sławomir Mazurek, Paulina Brzezicka i Julia Patorska.

  • Coraz większa grupa Polaków orientuje się, na czym polega gospodarka o obiegu zamkniętym.
  • Nadal jednak niewielu z nas prowadzi styl życia, który tą obiegowość by wspierał.
  • Zmiany prawa i konkurencja na rynku sprawią, że od GOZ nie uciekniemy.

Jak przypomina Joanna Popielawska, starszy analityk do spraw europejskich w Polityka Insight, o gospodarce obiegowej mówimy od 2015 roku. Dzisiaj jest 2018 i zaczynamy sobie stawiać pytanie, czy ta rewolucja trochę nie za bardzo nam się ślimaczy?

Odpowiedź jest prosta - zmiany prawa, ale także interes finansowy konkurujących producentów przyspieszą wprowadzanie idei GOZ w nasze codzienne życie. I wygląda na to, że zrobią to – co jest pewnym paradoksem - wielkie koncerny, które przecież przez lata napędzały szaloną konsumpcję.

Anna Borys-Karwacka, dyrektor ds. korporacyjnych w McDonald's, przyznaje: - Z naszej perspektywy gospodarka obiegowa jest pewnym racjonalnym podejściem do gospodarowania zasobami naturalnymi, z których korzystamy. Dla nas - jako firmy gastronomicznej - jakość środowiska jest absolutnie kluczowa, dlatego aktywnie włączamy się w tę filozofię.

Dowodem na to jest tegoroczna decyzja koncernu: - Zobowiązaliśmy się, że do 2025 roku wszystkie opakowania McDonald's na wszystkich stu rynkach, na których działamy, będą pochodziły z recyklingu i źródeł odnawialnych. To wielka operacja, która zakłada jedno - wzięcie odpowiedzialności za wprowadzane na rynek opakowania - mówi.

Jarosław Muczek, menedżer projektów w Dziale Rozwoju Rynku BASF Polska, podkreśla, że w jego  firmie początki myślenia o obiegowości działań sięgają lat 90-tych, kiedy taki system funkcjonował już pomiędzy poszczególnymi zakładami koncernu.

- Dzisiaj mamy technologię, dzięki której produkujemy biokompostowalne w stu procentach worki na śmieci i naczynia. Po pięciu tygodniach od użycia np. naczyń w McDonald’s mamy z nich nawóz dla rolnictwa - mówi. Czytaj całość
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gospodarka o obiegu zamkniętym: rewolucja się ślimaczy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!