HIPH: produkcja stali wciąż bez trwałego wzrostu

HIPH: produkcja stali wciąż bez trwałego wzrostu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Mimo oznak rynkowego ożywienia, polska produkcja stali wciąż nie weszła na ścieżkę trwałego wzrostu - ocenia Hutnicza Izba Przemysłowo-Handlowa w Katowicach. Według jej przedstawicieli, branża zakończy rok spadkiem produkcji powyżej 20 proc.

Na 2010 r. sektor zakłada jednak wzrost o 10-15 proc.

"Obserwacja wielkości produkcji i sprzedaży wyrobów stalowych w ostatnich miesiącach wskazuje, że wciąż mamy bardziej do czynienia z ruchami w magazynach i dystrybucji, niż realnym wzrostem zapotrzebowania i produkcji" - powiedział w czwartek PAP prezes Izby Romuald Talarek.

Z szacunków Izby wynika, że tegoroczne zużycie stali w Polsce będzie najniższe od sześciu lat i wyniesie ok. 7,7 mln ton wobec ponad 11,5 mln ton w ubiegłym roku. Krajowe potrzeby w ponad połowie zaspokajane są importem. W przyszłym roku, nawet przy zakładanym wzrośnie popytu o ok. 15 proc., zużycie raczej nie wróci do poziomu z 2008 r.

Również ubytek w produkcji nie zostanie - w ocenie HIPH - szybko nadrobiony. W ubiegłym roku polskie huty wytworzyły 9,7 mln ton stali, a prognoza na ten rok to ok. 7,5-7,7 mln ton (od początku roku do końca sierpnia produkcja przekroczyła 4,5 mln ton, 38 proc. mniej niż przed rokiem). W przyszłym roku, optymistycznie, można spodziewać się produkcji rzędu 9 mln ton stali.

Jeszcze w połowie ubiegłego roku miesięczna produkcja stali w Polsce przekraczała 900 tys. ton. Kryzys zaczął się w ostatnich miesiącach roku. Produkcja spadła o ponad połowę, osiągając w grudniu 2008 r. 432 tys. ton. Aż do kwietnia huty produkowały ok. 470-490 tys. ton miesięcznie.

Od maja produkcja zaczęła stopniowo, z miesiąca na miesiąc, rosnąć, osiągając w lipcu prawie 700 tys. ton. Jednak sierpień przyniósł spadek - niewielki (12 tys. ton), ale świadczący o tym, że wzrost nie ma jeszcze stabilnego i trwałego charakteru. Izba prognozuje, że miesięczna wielkość produkcji rzędu 700 tys. ton utrzyma się do końca roku i nie należy oczekiwać dalszego, znaczącego wzrostu.

Powodem umiarkowanych prognoz jest sytuacja w stalochłonnych branżach, jak przemysł motoryzacyjny, maszynowy czy artykułów gospodarstwa domowego, które nadal zużywają mniej stali niż przed rokiem. Wzrost ma miejsce jedynie w sektorze budownictwa. O ponad połowę, w stosunku do tego samego okresu 2008 r., wzrosło np. zapotrzebowanie na kształtowniki zimnogięte, wykorzystywane w przedsięwzięciach infrastrukturalnych.

Talarek ocenił, że mimo znaczących spadków produkcji, większość podmiotów sektora hutniczego powinna utrzymać w tym roku rentowność, przede wszystkim dzięki znaczącej redukcji kosztów działalności. To również efekt redukcji zatrudnienia, ale przede wszystkim oszczędności i zmian organizacyjnych. Tym, co niekorzystnie wpływa na wyniki, są wysokie ceny prądu i gazu. Środowisko hutnicze od dawna apeluje np. o obniżkę akcyzy za energię dla najbardziej energochłonnych przemysłów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!