Huta CMC Zawiercie w 2009 r. uruchomi nową walcownię

Huta CMC Zawiercie w 2009 r. uruchomi nową walcownię
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Budowana kosztem ponad 170 mln USD nowa walcownia w hucie CMC Zawiercie ruszy w końcu przyszłego roku - zapowiedział we wtorek prezes huty, Jerzy Kozicz.

Nowa walcownia jest największą realizowaną obecnie inwestycją huty, należącej do amerykańskiego koncernu Commercial Metals Company. CMC Zawiercie jest obecnie trzecim pod względem wielkości producentem stali w Polsce.

- Dostawcą urządzeń i rozwiązań inżynieryjnych walcowni jest firma Danieli. Umowa została już zawarta i projekt jest w trakcie realizacji. Inwestycja zostanie oddana do użytkowania pod koniec przyszłego roku - powiedział prezes Kozicz, uczestniczący w walnym zgromadzeniu członków Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Przypomniał, że dzięki nowej walcowni zdolności produkcyjne huty zwiększą się o ok. 650 tys. ton wyrobów rocznie. Obecne moce walcownicze to ok. 1,1 mln ton, wobec mocy stalowni na poziomie 1,7 mln ton. Inwestycja zrównoważy więc moce wytwarzania i przetwarzania stali w hucie.

Dodatkowe moce przerobowe huta uzyska także dzięki nowej walcowni walcówki, która będzie uruchomiona we wrześniu tego roku. Będzie to kolejne ok. 100 tys. ton wyrobów rocznie. Koszty inwestycji szacowano wcześniej na ok. 40 mln USD. Zatrudnienie po uruchomieniu inwestycji wzrośnie o 28 osób.

Dzięki obu inwestycjom w końcu przyszłego roku łączny potencjał produkcyjny huty przekroczy ponad 1,8 mln ton rocznie. Nowa walcownia pozwoli na wytwarzanie produktów, których dotychczas huta nie produkowała.

Kozicz przyznał, że zmiana kursu dolara wpływa na rachunek kosztów inwestycji. Nową walcownię wyceniono na 170 mln USD przy kursie 2,85 zł za dolara. Obecny kurs to niewiele powyżej 2 zł. - Przewidujemy, że w złotówkach budżet będzie dotrzymany - ocenił prezes.

CMC Zawiercie SA dysponuje piecami elektrycznymi, walcownią prętów i walcówki, głównie dla budownictwa. Ok. 60 proc. produkcji trafia na rynek krajowy, pozostała część na eksport.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!