XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Huta Stalowa Wola szykuje się do prywatyzacji

Huta Stalowa Wola szykuje się do prywatyzacji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ograniczenie produkcji i zgoda na obniżenie zarobków mają umożliwić Hucie Stalowa Wola uniknięcie zwolnień i przetrwanie kryzysu.

Kłopoty spółek HSW zatrudniających wciąż 3,5 tys. ludzi zaczęły się już jesienią zeszłego roku, kiedy załamał się rynek budowlany w USA. Nagle amerykańscy odbiorcy przestali odbierać maszyny - pisze "Rzeczpospolita".

Potem kryzys rozlał się na świat: realizacja kilkunastu kontraktów stanęła pod znakiem zapytania. Dziś zamówionego sprzętu nie odbierają nawet handlowcy np. z Iranu, którzy dokonali przedpłat. – Cios przyszedł też ze strony partnerów kooperacyjnych. Z dnia na dzień wycofywali się z zamówień najpoważniejsi klienci, np. Volvo – mówi przewodniczący rady nadzorczej HSW Ryszard Kardasz.

W tej sytuacji w grudniu do czterech dni w tygodniu produkcję ograniczył Zakład Zespołów Mechanicznych, a w styczniu podobnie zmniejszyła obroty cała HSW. Na obniżenie w związku z tym zarobków o 20 proc. przez trzy miesiące przystali pracownicy. – Obecne kłopoty firmy to nie wina kierownictwa. Ludzie zdecydowali się na zmianę warunków zatrudnienia, aby ratować miejsca pracy – mówi szef zakładowej „Solidarności” Henryk Szostak. Związkowcy oczekują rządowej pomocy, aby zachować fachowców i zrekompensować niższe pensje. – To sensowniejsze niż zwalnianie ludzi i wypłacanie im potem zasiłków – mówi Szostak.

Ryszard Kardasz widzi rozwiązanie w przyspieszonej prywatyzacji cywilnej części HSW. – Odpowiedni inwestor wesprze najskuteczniej marketingowe działania huty i co najważniejsze, poprawi standing finansowy przedsiębiorstwa – podkreśla. Już teraz wzmacniają go wieloletnie zamówienia MON dla Centrum Produkcji Wojskowej. Armia zakontraktowała samobieżne haubice i wyrzutnie rakiet Langusta. W ciągu trzech lat dostawy dla wojska przyniosą HSW ok. 300 mln zł.

HSW nie jest bez szans na znalezienie dobrego inwestora. Zainteresowanie wyrażali amerykański Terex czy koreański Hyundai. Na horyzoncie jest Komatsu, JCB czy Caterpillar, ale to bezpośredni konkurenci huty na rynku maszyn budowlanych. – HSW zostanie sprywatyzowana w tym roku, jeśli Komisja Europejska pozytywnie zaopiniuje programy publicznej pomocy dla spółek ze Stalowej Woli – zapewnia Maciej Wewiór, rzecznik resortu skarbu. W najbliższych miesiącach wybrany w konkursie doradca rozpocznie przygotowanie niezbędnych analiz przedprywatyzacyjnych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Huta Stalowa Wola szykuje się do prywatyzacji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!