Huta Warszawa wykorzystała unijną pomoc niezgodnie z przeznaczeniem

Huta Warszawa wykorzystała unijną pomoc niezgodnie z przeznaczeniem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Huta Warszawa wykorzystała niezgodnie z przeznaczeniem 2 mln euro przyznanych jako pomoc na restrukturyzację w 2003 roku - uznała w środę Komisja Europejska.

Nie ma jednak potrzeby zwracania się do polskich władz o odzyskanie udzielonej pomocy - spółka dobrowolnie zwróciła już tę kwotę.

- Komisja w stanowczy sposób pilnuje, aby pomoc państwa w przemyśle stalowym w nowych państwach członkowskich była wykorzystywana zgodnie z warunkami zawartymi w traktatach o przystąpieniu. Taka postawa jest konieczna, aby uniknąć nadmiernego zakłócania konkurencji - podkreśliła w oświadczeniu unijna komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes.

Chodzi o pomoc udzieloną Hucie Lucchini Warszawa, zanim została ona wykupiona przez francuski koncern Arcelor (który w ubiegłym roku połączył się z największym producentem stali na świecie Mittalem).

W ramach krajowego programu restrukturyzacji polskiego przemysłu stalowego oraz na mocy przepisów specjalnych dotyczących przemysłu stalowego w Polsce, Huta Lucchini Warszawa otrzymała od państwa pomoc w wysokości około 50 mln euro. Większość pomocy udzielona została w formie gwarancji Skarbu Państwa dotyczącej kredytu, który miał umożliwić spółce terminową realizację planu inwestycyjnego w latach 2003-04.

Jednakże w 2004 roku Huta wykorzystała ok. 30 mln euro tego kredytu na spłatę części wcześniejszego zadłużenia. To wzbudziło zastrzeżenia Komisji Europejskiej, która stwierdziła, że operacja ta nie była przewidziana w planie restrukturyzacji, ani nie była konieczna w celu restrukturyzacji, a wręcz przeciwnie - zagroziła możliwości przywrócenia rentowności spółki.

W związku z tym Komisja doszła do wniosku, że ta część pomocy została wykorzystania niezgodnie z przeznaczeniem i była niezgodna z unijnymi zasadami udzielania pomocy państwa.

Jednak po przejęciu Huty Warszawa w 2005 roku przez Arcelor, przedsiębiorstwo dokonało spłaty objętego gwarancją kredytu i wprowadziło zmiany w biznesplanie spółki w celu zapewnienia jej długoterminowej rentowności.

Zasadniczo pomoc na restrukturyzację jest w sektorze hutnictwa stali w UE zabroniona. Jednakże na mocy protokołu 8 do Traktatu o przystąpieniu (w sprawie restrukturyzacji polskiego hutnictwa żelaza i stali) Polska uzyskała odstępstwo od tej zasady. Na podstawie krajowego programu restrukturyzacji protokół ten dopuszczał przyznanie pomocy państwa w latach 1997-2003 ośmiu przedsiębiorstwom, maksymalnie do kwoty 3,4 mld zł, pod warunkiem przeprowadzenia rzeczywistej restrukturyzacji i uzyskania rentowności do końca 2006 roku. W zamian Polska zobowiązała się obniżyć zdolność produkcyjną o ponad milion ton.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Huta Warszawa wykorzystała unijną pomoc niezgodnie z przeznaczeniem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!