XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Hutnictwo - najważniejsza jest stabilizacja

Hutnictwo - najważniejsza jest stabilizacja
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W nadchodzącym roku producenci i dystrybutorzy stali życzą sobie dobrej koniunktury, a przede wszystkim stabilizacji.

Według prognoz jawne zużycie stali na świecie wzrośnie w 2012 roku o 5,0 proc. Przewidywania średnioterminowe dotyczące koniunktury na rynku stali są optymistyczne. Przewidują 9,5 proc. wzrost zużycia jawnego stali w Polsce w roku 2012. To więcej w porównaniu z prognozami dla całej Unii Europejskiej, wynoszącymi 2,5 proc.

Polskę dotąd kryzys omijał, nie można jednak wykluczyć spowolnienia gospodarki, co może przełożyć się na kondycję sektora stalowego. Jeśli sytaucja w branży się pogorszy, banki i instytucje ubezpieczające transakcje handlowe raczej na pewno usztywnią swą politykę w stosunku do hutnictwa. Już teraz z pewną rezerwą angażują się w sektor stalowy.

Ostrożni są także producenci. Spadek popytu na stal w 2011 roku spowodował, że wielu światowych producentów stali podjęło decyzję o ograniczeniu produkcji.

ArcelorMittal zdecydował się na całkowite wyłączenie dwóch jednostek produkcyjnych w Liege w Belgii. Koncern rozważa także wstrzymanie pracy jednostek w Niemczech i Hiszpanii. W polskiej spółce ArcelorMittal Poland koncern odsunął w czasie decyzję o wygaszeniu z końcem listopada 2011 roku wielkiego pieca w Dąbrowie Górniczej. Decyzję przesunięto najprawdopodobniej na początek 2012 roku.

Z analiz spółki wynika, że w europejskich hutach koncernu od 2007 roku zdolności produkcyjne są o 25 procent za duże. - W nadchodzącym roku życzyłbym dla branży stalowej dobrej koniunktury i przede wszystkim stabilizacji - mówi portalowi wnp.pl Jerzy Goiński, przewodniczący Solidarności w ArcelorMittal Poland. - Stabilizacja przekłada się bowiem na całą sferę społeczną. Dla pracowników to oznacza przede wszystkim gwarancję miejsc pracy - dodaje.

Według prognoz ekspertów zużycie stali będzie rosło, choć powoli. Generalnie rynek stali się stabilizuje, a długoterminowe prognozy koniunktury są korzystne. - Z jednej strony mamy zagrożenie kryzysu, z drugiej analitycy prognozują stopniowy wzrost rynku stali zarówno w Europie, jak i w Polsce - mówi dla portalu wnp.pl Jerzy Bernhard, prezes Stalprofilu. - Na rok 2012 patrzę optymistycznie. Moim zdaniem nadchodzący rok będzie stabilny. Nie zanosi się na zachwianie koniunktury. Taka stabilizacja jest firmom potrzebna.

Dystrybutorzy stali upatrują szans w rozwoju gospodarczym. Jeśli gospodarka będzie się rozwijać, będzie to równoznaczne ze wzrostem konsumpcji stali. Stal wciąż pozostaje materiałem niezastąpionym w realizacji wielu projektów z zakresu infrastruktury, budownictwa, energetyki czy kolei.

- Życzylibyśmy sobie, by inwestycje infrastrukturalne rozwijały się nie tylko w przyszłym roku, ale także w kolejnych latach - zaznacza Robert Wojdyna, prezes zarządu Konsorcjum Stali SA.

Jak dodaje Jerzy Bernhard w 2012 roku będą kontynuowane liczne inwestycje związane z Euro 2012, z których wiele trzeba będzie dokończyć później.

A zatem zapotrzebowanie na stal będzie się utrzymywać jeszcze w następnych latach. I to stwarza dobre perspektywy dla dystrybutorów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Hutnictwo - najważniejsza jest stabilizacja

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!