Hutnictwo wraca na ścieżkę wzrostu

Hutnictwo wraca na ścieżkę wzrostu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Po ubiegłorocznym kryzysie hutnictwo notuje wzrost. Produkcja stali wzrosła w Chinach o 43 proc., natomiast w Europie o 12 proc. Kraje Unii Europejskiej wyprodukowały 173 mln ton stali. Dynamicznie rośnie grupa konsumentów wyrobów stalowych. Przed branżą stalową stoją jednak liczne wyzwania, które zadecydują w niedalekiej przyszłość o jej konkurencyjności - podkreślali uczestnicy panelu hutniczego, zorganizowanego w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Hutnictwo jest odpowiedzialne za 4 proc. emisji zanieczyszczeń, ale zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej będzie musiało zredukować emisję o 20 proc. do 2020 r.

System uprawnień emisyjnych generuje wzrost kosztów średnio o 10 euro na tonie stali. Dodatkowo w 2012 r. wchodzi akcyza na produkty energetyczne w wysokości 35 - 40 zł na tonę stali. Zdaniem uczestników debaty hutniczej ograniczy to konkurencyjność sektora stalowego. - Energetyka nie powinna przerzucać kosztów związanych z redukcją CO2 na sektor stalowy - podkreślił Romuald Talarek, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej. - Hutnictwo zrobiło wiele, by zredukować emisję zanieczyszczeń i dlatego powinno być traktowane jako sojusznik dla energetyki, a nie konkurent - dodał Romuald Talarek.

Jeśli restrykcje unijne dotyczyć będą europejskich producentów stali istnieje zagrożenie, że produkcja może zostać przeniesiona do krajów, gdzie nie ma takich obostrzeń w zakresie emisji CO2. Tym bardziej, że import stali jest coraz tańszy, podobnie jak koszty transportu.

Jak zauważył Sanjay Samaddar, prezes ArcelorMittal Poland, przed hutnictwem stoi szereg wyzwań, decydujących o konkurencyjności sektora. Istotny jest dostęp do surowców, dlatego że w Europie będzie ich coraz mniej. To oznacza, że produkcja stali będzie realizowana na większą skalę w Azji, Japonii czy Chinach. - Najważniejszym wyzwaniem są jednak zmiany klimatyczne - powiedział Sanjay Samaddar. - Sektor stalowy, chcąc sprostać rosnącym wymaganiom w zakresie ochrony środowiska, musi inwestować.

Jak zaznaczył Romuald Talarek, firmy stalowe by mogły inwestować, muszą mieć wsparcie ze strony rządu. Choćby w postaci ulg podatkowych. Jeśli nie będzie tego wsparcia, hutnictwo starci na konkurencyjności - podsumował Talarek.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!