Hutnicy o cenach energii: nie powinniśmy walczyć o przetrwanie

Hutnicy o cenach energii: nie powinniśmy walczyć o przetrwanie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nasz piec łukowy jest w pierwszej dziesiątce na świecie, a mimo to wysokie ceny energii są dla nas problemem - powiedział Jerzy Kozicz, prezes CMC Poland, podczas sesji „Oblężone hutnictwo”. Po zmianach systemu ETS ceny te mogą jeszcze wzrosnąć.

Kozicz przypomniał, że wysokie ceny energii dla przemysłu w Polsce od dawna są problemem wielu gałęzi. Przemysł postuluje zmiany, ale nic się nie dzieje – tracimy konkurencyjność wobec innych krajów Unii Europejskiej.

- Rok temu mówiłem że płacimy dwa razy więcej niż w Niemczech i  innych krajach UE i nic się do dziś mnie zmieniło – mówi Jerzy Kozicz.

Wysokim cenom nie jest przy tym winna energetyka – cena tzw. czarnej energii jest w Polsce wyższa o kilkanaście procent. Podatki i parapodatki jakimi jest obciążona w Polsce energia i ulgi, z jakich korzysta przemysł na zachodzie Europy powodują, że polskie firmy płacą dwa razy więcej.

Jest obawa, że te ceny jeszcze się zwiększą po zmianie systemu handlu emisjami ETS. - W piecach elektrycznych emisyjność CO2 jest dziesięciokrotnie niższa, ale znacznie wyższe jest zużycie energii, więc nas zmiany ETS uderzą z tej strony, poprzez energetykę – mówi Jerzy Kozicz.

Według Kozicza dla hut korzystających z pieców łukowych cena energii jest problemem nawet w tych krajach, gdzie prąd jest tani, np. w USA. - Nasz piec łukowy jest w pierwszej dziesiątce na świecie, a mimo to wysokie ceny energii są dla nas problemem. Liderzy powinni się rozwijać, a nie walczyć o przetrwanie – powiedział Jerzy Kozicz.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!