Hutniczy gigant chce mniej truć. Bada w Polsce pionierską technologię

Hutniczy gigant chce mniej truć. Bada w Polsce pionierską technologię
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Czas na mikroby w hutnictwie. Bakterie przetwarzają już gaz wielkopiecowy w etanol. Trwają starania, by "zatrudnić" je w koksowni w Zdzieszowicach. O eksperymentalnych technologiach zmieniających relacje między przemysłem stalowym a środowiskiem mówi dla WNP.PL Carl De Mare, wiceprezes ArcelorMittal ds. strategii technologicznej.

Wykorzystujecie gazy procesowe jako paliwo. Teraz szukacie dla nich nowego zastosowania?

Gaz musimy spalić, ale kiedy otrzymamy z niego produkt chemiczny w płynnej postaci, łatwiej go przechowywać, sprzedawać. Staramy się zmniejszyć uciążliwość naszej produkcji dla środowiska i ilość emitowanych zanieczyszczeń czy odpadów, m.in. przez ich przetworzenie. OBAC jest programem badawczym mającym na celu sprawdzenie, jak bakterie produkujące octany działają na gaz koksowniczy. Czy da się przetworzyć tenże gaz na coś użytecznego, tak żeby nie pozostawał opadem.

OBAC jest na razie na bardzo wczesnym etapie. Wybraliśmy koksownię w Zdzieszowicach ze względu na wielkość zakładu, ilość dostępnego gazu koksowniczego, dobrze pracujące baterie koksownicze.

Wykonujemy wiele badań, ale zwykle tylko jeden na dziesięć przypadków skutkuje stworzeniem działającego w rzeczywistości rozwiązania. Na razie trudno powiedzieć, czy ta technologia powstanie, zwłaszcza w skali przemysłowej.

Na czym polega to rozwiązanie?

To trochę podobne do produkcji steelanolu, czyli metanolu wytwarzanego biologicznie, z wykorzystaniem mikrobów przetwarzających tlenek węgla, z tym że w tym przypadku brany jest pod uwagę gaz koksowniczy. Wykorzystujemy mikroby do zmiany gazu w substancje chemiczne. Wiemy więc, że podobny schemat już się sprawdził, ale teraz musimy znaleźć ten rodzaj bakterii, który najlepiej posłuży w przetwarzaniu gazu koksowniczego.

Steelanol nie jest już jednak rozwiązaniem prototypowym …

Owszem, ale nad tą technologią pracujemy od 10 lat. Zbudowaliśmy już trzy instalacje o coraz większej skali produkcji. Najnowsza ma w przyszłym roku zacząć produkować 64 tys. ton steelanolu.

Czy podobieństwo do produkcji steelanolu nie zwiększa prawdopodobieństwa powodzenia eksperymentu z gazem koksowniczym i stworzenia przemysłowej instalacji produkcyjnej w czasie krótszym niż dekada?


Jeżeli wyjdziemy poza fazę eksperymentu, to wykorzystanie doświadczeń z budowy kolejnych instalacji do produkcji steelanolu na pewno nam pomoże. Na razie jednak jesteśmy jeszcze na tak wstępnym etapie prac, że trudno powiedzieć, w jakim stopniu eksperyment się uda. Poza tym octan jest inną substancją niż metanol, więc musimy sprawdzić opłacalność ewentualnego gromadzenia i przetwarzania tej substancji. Pracujemy nie tylko nad przetworzeniem CO2 i gazu koksowniczego, ale także innych gazów. Prace te są jednak na etapie eksperymentów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Hutniczy gigant chce mniej truć. Bada w Polsce pionierską technologię

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!