Huty boją się zmniejszenia limitów emisji CO2

Huty boją się zmniejszenia limitów emisji CO2
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przedstawiciele hut są zaniepokojeni groźbą zmniejszenia limitów emisji dwutlenku węgla dla sektora stalowego. Ich zdaniem, ograniczanie limitu dla nowoczesnej - po wielu inwestycjach - i rozwojowej gałęzi gospodarki nie ma uzasadnienia.

"Niekorzystna dla hut korekta przydzielonego limitu będzie złym sygnałem dla inwestorów i może przynieść negatywne skutki dla całej gospodarki, szczególnie w kontekście czekających Polskę inwestycji infrastrukturalnych związanych z Euro 2012" - powiedział w sobotę PAP prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej (HIPH) w Katowicach, Romuald Talarek.

Izba, będąca reprezentacją środowiska hutniczego, wysłała w tej sprawie pismo do wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka. Wyraża w nim zaniepokojenie zmianami, jakie resort - według informacji HIPH - zamierza wprowadzić do przygotowanego w Ministerstwie Środowiska projektu rozporządzenia w sprawie planu rozdziału emisji CO2 do 2012 roku.

Sektorowi stalowemu i kooperującemu z nim przemysłowi materiałów ogniotrwałych, po uwzględnieniu w projekcie rozporządzenia rozszerzonej definicji źródła spalania, przydzielono uprawnienia do emisji 14,4 mln ton CO2 rocznie. W ocenie HIPH, ewentualne zmniejszenie tego limitu o ok. 1 mln ton przyniosłoby fatalne skutki nie tylko dla sektora, ale dla całej gospodarki.

Talarek podkreślił, że wielkość zbliżona do 14,5 mln ton to efekt szczegółowych analiz, opartych o wielkości emisji w ostatnich latach oraz prognozowany wzrost produkcji stali do 2012 roku. Wszelkie analizy wskazują bowiem, że zarówno zużycie stali, jak i polska produkcja, w kolejnych latach będą sukcesywnie rosnąć.

"Wszelkie symulacje pokazują, że do 2012 roku następować będzie stały wzrost produkcji stali i wyrobów walcowanych, w zależności od rodzaju średniorocznie od blisko 6 do prawie 15 proc. Temu musi towarzyszyć porównywalny wzrost emisji CO2" - podkreślił prezes Talarek.

Zaznaczył, że w ostatnich 15 latach huty wydały na proekologiczne inwestycje kilka miliardów złotych (emisję CO2 zmniejszono o ponad 60 proc.) , a obecne hutnictwo to przemysł nowoczesny, w pełni zrestrukturyzowany i w dużej części prywatny. Zmniejszenie limitu oznaczałoby - w ocenie HIPH - ukaranie sektora nowoczesnego, by wzmocnić pozycję nie w pełni zrestrukturyzowanych branż, do których prezes zaliczył energetykę.

Istotne dla wysokości limitu dla hutnictwa jest także to, że w prognozach zapotrzebowania na uprawnienia emisyjne należy doliczyć średniorocznie 2,3 mln ton z tytuły rozszerzonej definicji źródła spalania oraz ok. 0,5 mln ton na nowe inwestycje. A te będą konieczne, wobec zwiększającej się konsumpcji wyrobów stalowych.

Dziś zużycie stali sięga w Polsce blisko 12 mln ton, za kilka lat ma - jak prognozuje HIPH - zbliżyć się do 16 mln ton rocznie. Więcej zużywa m.in. motoryzacja, przemysł agd, budownictwo i przemysł maszynowy. 15 lat temu roczne zużycie wynosiło zaledwie ok. 4 mln ton. W tym czasie hutnictwo dwukrotnie zwiększyło też produktywność. Branża jest w pełni urynkowiona, ok. 57 proc. zużycia zagospodarowują dostawy z importu.

W przypadku zbyt niskich limitów emisji, huty będą zmuszone dokupić uprawnienia emisyjne na rynku, a to - w ocenie HIPH - pogorszy ich konkurencyjność, oddając pole i tak rosnącemu importowi. Nastąpi też zmniejszenie dostaw z polskich hut na krajowy rynek. Może pogorszyć się zdolność inwestycyjna wytwórców stali.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Huty boją się zmniejszenia limitów emisji CO2

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!