ISD: upadek stoczni nie zagrozi hucie

ISD: upadek stoczni nie zagrozi hucie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ewentualne bankructwo polskich stoczni nie powinno zaszkodzić ISD Hucie Częstochowa, która sprzedaje część swojej blachy na budowę statków. Może jednak wpłynąć na dalszy rozwój zakładu.

Na dniach Komisja Europejska powinna zdecydować, czy zaakceptuje plan restrukturyzacji polskich stoczni. Zakłada on, że ukraiński właściciel częstochowskiej huty - ISD Polska - połączy stocznie w Gdańsku (ma w niej blisko 90 proc. udziałów) i Gdyni, natomiast pomorskie konsorcjum Mostostal Chojnice kupi zakład w Szczecinie. Jeśli unijni komisarze nie zgodzą się na ten program, stocznie będą musiały zwrócić wielomilionową pomoc publiczną, którą otrzymały po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. A to oznacza ich rychłe bankructwo - przypomina częstochowska "Gazeta Wyborcza".

ISD Polska wprawdzie nie dopuszcza myśli o niepowodzeniu restrukturyzacji stoczni, ale jest też spokojna o los częstochowskiego zakładu w przypadku bankructwa trzech producentów okrętów. ISD Huta Częstochowa wytwarza ok. 65 proc. blach grubych produkowanych w Polsce - w ubiegłym roku wypuściła 804 tys. ton tego asortymentu.

- Ale do polskich stoczni trafia niewielki odsetek tej produkcji - tłumaczy "Gazecie" Jacek Łęski, rzecznik ISD Polska. - To zaledwie 6 proc. blach okrętowych produkowanych w ISD Hucie Częstochowa. Resztę wysyłamy za granicę. Utrata takiego rynku zbytu nie zachwieje więc częstochowskim zakładem. W perspektywie będzie jednak niekorzystna - przyznaje.

Ukraiński inwestor zakładał, że ISD Huta Częstochowa w ciągu kolejnych lat zwiększy swoją produkcję do 1,2 mln ton blachy grubej rocznie. A najważniejszym odbiorcą miał być właśnie rozwijający się pod skrzydłami ISD Polska przemysł stoczniowy - czytamy w "GW".

- Ewentualne bankructwo stoczni będzie kłopotliwe, bo będziemy musieli znaleźć nowe rynki zbytu dla tych dodatkowych 300 tys. ton blachy - mówi Łęski.

Albo - o czym głośno się nie mówi - trzeba będzie całkowicie zrezygnować z podniesienia produkcji w ISD Hucie Częstochowa.

Upadek stoczni i strata inwestora nie powinny mieć jednak wpływu na inwestycje w ISD Hucie Częstochowa. Ukraińcy przejęli częstochowski zakład trzy lata temu. - Na szczęście do dzisiaj zrealizowaliśmy najważniejsze przedsięwzięcia - wyjaśnia rzecznik ISD Polska.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!