Jadwiga Dyktus i Monika Domańska - spore sukcesy menedżerek na usługach państwa

Jadwiga Dyktus i Monika Domańska - spore sukcesy menedżerek na usługach państwa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Niewielu o tym wie, ale na Śląsku działa Grupa Kapitałowa Towarzystwa Finansowego Silesia, jednoosobowa spółka Skarbu Państwa nadzorowana przez ministra energii, która pomaga wyjść na prostą firmom działającym w górnictwie, metalurgii, przemyśle kolejowym, koksowniczym i energetyce. Zarządzają nią dwie kobiety: Jadwiga Dyktus i Monika Domańska. - Konsekwentnie budujemy grupę przemysłową, wprowadzając przejęte firmy na ścieżkę trwałej rentowności i rozwoju - mówią w wywiadzie dla WNP.PL. I, co ważne, robią to nie bez sukcesów.

TF Silesia będzie uczestniczyć w Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach, pod patronatem WNP.PL. Czym chcecie się pochwalić? Na czym dziś się koncentrujecie i jakie projekty są dla was priorytetowe?

Jadwiga Dyktus, prezes TF Silesia: 19 lat doświadczenia w restrukturyzacji, zarządzaniu i nadzorze właścicielskim, blisko trzy tysiące stabilnych miejsc pracy w rozwijającej się grupie kapitałowej oraz udział w kluczowych dla polskiej gospodarki przedsięwzięciach i rządowych programach, to główny kapitał, dzięki któremu zbudowana została obecna pozycja rynkowa Towarzystwa Finansowego Silesia.

Monika Domańska, wiceprezes TF Silesia: Jesteśmy jednoosobową spółką Skarbu Państwa nadzorowaną przez ministra energii. Nasz potencjał, zarówno ten wymierny, w postaci kapitału własnego w wysokości prawie 2 miliardów złotych, jak i ten niewymierny, w postaci doświadczenia i posiadanego know-how to narzędzia rynkowe na rzecz podmiotów, w których poprawę działania spółka się angażuje. 

Należy podkreślić fakt, iż nasza działalność jest w pełni transparentna, bowiem uwzględnia wymagania przepisów unijnych, spełnia wymagania banków i uwzględnia regulacje korporacyjne, a co najważniejsze - jest zgodna z interesem państwa uosabianym przez organ właścicielski. 

Cały czas mamy na uwadze, że działamy powierzonymi nam państwowymi pieniędzmi i tutaj nie ma miejsca ani na eksperymenty, ani na chybione ruchy. Towarzystwo aktywnie współdziała w ramach realizacji rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju oraz Programu dla Śląska.

Realizujemy konsekwentnie strategię ukierunkowaną na podniesienie konkurencyjności grupy, osiągnięcie trwałej rentowności oraz wzrost wartości tworzących grupę spółek. Chcemy być długoterminowym inwestorem dla naszych spółek, zapewniając im stabilność i rozwój. Specjalizujemy się w finansowaniu dłużnym na realizację projektów restrukturyzacyjnych, inwestycyjnych i rozwojowych oraz zarządzaniu dużymi nieruchomościami przemysłowymi.

Jako spółka ratujecie firmy, które popadną w tarapaty…

Jadwiga Dyktus: Jesteśmy spółką nadzorowaną przez ministra energii, ale współdziałamy z innymi podmiotami prowadzącymi politykę prorozwojową. I rzeczywiście, kiedy sytuacja jest trudna, to występujemy jako spółka specjalnego znaczenia oraz wprowadzamy rozwiązania, które przyczyniają się do restrukturyzacji danego podmiotu. 

Minione dwa lata były dla Grupy Kapitałowej Silesii czasem wielkich wyzwań. Na przykład, wzięliśmy udział w projekcie związanym z nabyciem obligacji spółki Polimex-Mostostal SA, umożliwiając wejście kapitałowe spółek energetycznych do PxM oraz realizację strategicznych inwestycji w Kozienicach i Opolu. 

Z sukcesem zdołaliśmy zamknąć projekt na postoczniowym terenie w Szczecinie, sprzedając udziały w Szczecińskim Parku Przemysłowym na rzecz Funduszu Inwestycyjnego MARS, z Polskiej Grupy Zbrojeniowej SA, co poprzez skupienie działalności stoczniowej w jednym ręku przekłada się na zwiększenie zatrudnienia w sektorze okrętowym i jemu komplementarnych. 

Monika Domańska: Dzięki naszym działaniom nakierowanym na funkcje probiznesowe udało się te tereny przywrócić do funkcji produkcyjnych, w szczególności tych związanych z przemysłem okrętowym. Sprzedana spółka zarządzała blisko 45 hektarami uzbrojonymi w infrastrukturę stoczniową. Po uporządkowaniu posiadała wolny od wszelkich obciążeń majątkowych i była w dobrej sytuacji finansowej. 

Czy rok 2018 był szczególny dla Towarzystwa Finansowego Silesia?

Jadwiga Dyktus: Zdecydowanie tak. Rok 2018 to okres dynamicznych zmian w Grupie Kapitałowej Towarzystwa Finansowego Silesia. Zrealizowaliśmy udaną akwizycję Fabryki Kotłów Sefako SA w Sędziszowie. Dodatkowo Grupa Kapitałowa została powiększona o Fabrykę Elementów Złącznych SA w Siemianowicach Śląskich.

Uruchomiliśmy międzynarodową kampanię w środowisku hutniczym, w ramach której oferujemy do sprzedaży walcownię rur bez szwu systemu Mannesmanna w Siemianowicach Śląskich, czyli produkcyjne aktywa dawnej Walcowni Rur Jedność. Wcześniej porządkowaliśmy stan własnościowy i prawny tego majątku, żeby móc bez obciążeń zaoferować go inwestorom. 

Monika Domańska: W 2018 roku spółki z naszej grupy osiągały bardzo dobre wyniki. Torpol SA, czyli spółka notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych specjalizująca się w kompleksowej realizacji inwestycji mających na celu modernizację i rewitalizację infrastruktury kolejowej, realizowanych nie tylko na rynku polskim, odnotowała przychody na najwyższym historycznie poziomie, z portfelem zamówień sięgającym 3 mld zł rocznie.

Sefako w Sędziszowie, które jest jednym z największych producentów kotłów energetycznych w kraju, w roku 2018 odnotowało wzrost przychodów o niemal 70 proc. i są to najwyższe przychody uzyskane na przestrzeni ostatnich 12 lat, a przypomnieć należy, iż Sefako generuje do 90 proc. swoich przychodów z kontraktów zagranicznych.

Wałbrzyskie Zakłady Koksownicze w Wałbrzychu, jako lider na europejskim rynku koksu odlewniczego, również odnotowały znaczący wzrost przychodów oraz bardzo dobry wynik netto na poziomie przekraczającym 40 mln zł.

W 2018 r. nabyliśmy też nieruchomość przemysłową w Polkowicach oraz tworzymy koncepcję zwiększenia potencjału posiadanej przez nas nieruchomości w Warszawie. Najpóźniej pod koniec przyszłego roku chcemy rozpocząć inwestycję, etapowo zagospodarowując powierzchnię nieruchomości głównie poprzez budowę wielopoziomowego parkingu oraz magazynów małej powierzchni (SBU). Planujemy realizację tego projektu z Torpolem, który dzięki współpracy z nami będzie mógł wzmocnić swoje kompetencje w budowach tego rodzaju. 

Niestety, część naszych spółek boryka się również z problemami, głównie Fabryka Elementów Złącznych w Siemianowicach Śląskich w związku z upadłością w 2018 roku jednego z głównych odbiorców, oraz Walcownia Rur Silesia, której nie udało się zrealizować przyjętej strategii. Przy udziale Instytutu Metalurgii Żelaza w Gliwicach dokonujemy przeglądu opcji strategicznych dla tych spółek celem określenia ścieżki działań restrukturyzacyjnych.

Działacie w branżach trudnych…

Monika Domańska: Tworzymy grupę spółek sprawnie działających w górnictwie, metalurgii, przemyśle kolejowym, koksowniczym i energetyce. Posiadamy także nieruchomości, przede wszystkim jako majątek pozyskany głównie w trybie rozliczeń finansowych restrukturyzowanych firm, który staramy się efektywnie wykorzystywać. Posiadamy również takie aktywa jak samolot, który może zostać uznany za przykład przejętego zabezpieczenia w ramach finansowania udzielonego jednej ze spółek branży lotniczej, a który obecnie dzierżawimy na korzystnych warunkach do jednego z przewoźników. Konsekwentnie budujemy własną grupę przemysłową, wprowadzając przejęte firmy na ścieżkę trwałej rentowności i rozwoju.

Jadwiga Dyktus: Budujemy strategiczne alianse biznesowe, aby zwiększać możliwości konkurowania na rynku. Wspólnie z Agencją Rozwoju Przemysłu nabyliśmy 92 proc. akcji Wałbrzyskich Zakładów Koksowniczych Victoria i obecnie posiadamy 58 proc. pakiet akcji Victorii, największego w Europie producenta koksu odlewniczego, kontynuatora ponad stuletniej tradycji przemysłu koksowniczego w regionie Wałbrzycha. Środki z tej transakcji zasiliły Jastrzębska Spółkę Węglową w czasie, kiedy borykała się ona ze sporymi problemami.

W koksowni, rozumiejąc zmieniające się otoczenie rynkowe, zdecydowaliśmy się na przyspieszenie realizacji największej inwestycji tej spółki - budowy baterii nr 6 kosztem 130 mln zł o wydajności ponad 100 tys. ton koksu odlewniczego rocznie. Inwestycja ta pozwoliła na zwiększenie mocy produkcyjnych o 20 proc. i utrzymanie pozycji rynkowej. 

Wpisuje się również w realizowaną politykę utrzymania najwyższej jakości produktu w trakcie realizacji kilkuletniego programu inwestycyjnego nakierowanego na modernizację obecnych mocy wytwórczych. Warto tu nadmienić, że koks odlewniczy jest poszukiwanym produktem na rynku, a Victoria odzyskała potencjał do ubiegania się o pozycję lidera europejskiego rynku koksu odlewniczego.

Wyspecjalizowaliśmy się w prowadzeniu złożonych projektów. Przykładowo, w latach 2016-2018 uczestniczyliśmy w procesie restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego, uczestnicząc w tworzeniu i dokapitalizowaniu Polskiej Grupy Górniczej oraz w programie dezinwestycji i zmianie struktury finansowania Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która wydobywa głównie węgiel koksowy potrzebny do produkcji stali i jest znaczącym producentem koksu. 

Skala problemów, z jakimi spotykaliśmy się w trakcie realizowania głębokich reform przywracających rentowność polskim spółkom z sektora węgla kamiennego, była ogromna. W negocjacjach na równych prawach brały udział zarówno banki jako wierzyciele oraz inwestorzy. 

Czytaj także: Krzysztof Tchórzewski o górnictwie, atomie i cenach prądu [WYWIAD]

Monika Domańska: Nasze działania przyniosły pozytywny skutek poprzez odzyskanie płynności oraz wdrożenie programów restrukturyzacji podmiotów, w które się angażowaliśmy. Taka przebudowa polskich przedsiębiorstw w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego państwa, przy polepszeniu parametrów ekonomicznych wpisuje się w realizowany obecnie program gospodarczy polskiego rządu.

Jednocześnie działania te spowodowały zwiększenie roli TFS jako podmiotu finansującego, reprezentującego interesy naszego właściciela, jakim jest Skarb Państwa. Raczej nie ma branż „trudnych”, są tylko „złe” czasy dla niektórych z nich - i my staramy się pomóc im przetrwać w takich czasach, szczególną uwagę zwracając na działania proefektywnościowe, jako te, które w przyszłości zaowocują silniejszą pozycją rynkową podmiotów przez nas wspieranych.

Czym w praktyce może objawiać się synergia pomiędzy spółkami Grupy Kapitałowej Towarzystwa Finansowego Silesia?

Jadwiga Dyktus: Istotna będzie dla nas integracja spółek z naszej Grupy Kapitałowej. One działają w różnych sektorach przemysłu, natomiast mają szansę prowadzić w niektórych obszarach wspólną działalność.

Pozyskaliśmy spółki pasujące do profilu naszej grupy i dające szanse na osiągnięcie - dzięki wzmocnieniu współpracy między nimi - efektów synergii, w konsekwencji prowadzące do wzrostu ich wartości. Zależy nam na tym, aby spółki z naszej grupy notowały coraz szybszy rozwój.

Pragniemy też nadać Grupie Kapitałowej spójny charakter - szeroki zakres działania Grupy TFS jest atutem, ale także wymusza systematyczne jej porządkowanie i skupienie się na efektach synergii i wzajemnej współpracy.

Monika Domańska: Można też wskazać, iż nasz udział w spółkach portfelowych przejawia się w działaniach polegających na: finansowaniu strategii realizowanych przez spółki w postaci inwestycji rozwojowych, unowocześniających/odbudowujących park maszynowy i portfel oferowanych produktów, modernizacji posiadanej infrastruktury pozwalającej na odnowienie kompetencji produkcyjnych i zwiększenie wydajności, na budowie synergii w obszarze komplementarności ofert produktowych lub restrukturyzacji tych spółek oraz prowadzenie wspólnej polityki zaopatrzeniowej w tych sortymentach, gdzie istnieje takie uzasadnienie ekonomiczne.

Jakie najważniejsze wyzwania stoją przed Towarzystwem Finansowym Silesia?

Jadwiga Dyktus: Zakładamy systematyczny rozwój Grupy Kapitałowej. Szczególnie ważne jest dla nas zaangażowanie w ramach wspomnianego już Programu dla Śląska, w którym chcemy zwiększyć nasz udział. 

Po odzyskaniu nieruchomości w Siemianowicach Śląskich, gdzie znajduje się ponad 20 hektarów po dawnej Walcowni Rur Jedność, zamierzamy stworzyć tam siemianowicką strefę aktywności gospodarczej. Planujemy budowę nowych obiektów z funkcjami przemysłowo-magazynowymi oraz adaptację istniejących już hal z wykorzystaniem potencjału obecnie działającej tam Walcowni Rur Silesia. 

Korzystamy z pojawiających się nowych możliwości pozyskania funduszy unijnych. Zostaliśmy włączeni w utworzony przez marszałka województwa śląskiego Zespół Regionalny dla inicjatywy transformacji regionów górniczych w województwie śląskim. Liczymy na pozyskanie środków na ten cel w ramach programu Coal Regions in Transition. Ponadto jednym z celów na lata 2019-2020 jest utworzenie z konglomeratu naszych spółek jeszcze sprawniej działającego organizmu, który będzie czerpał z efektu synergii.

Jesteśmy otwarci na realizację nowych projektów, zarówno o charakterze dłużnym, jak i kapitałowym. Analizujemy nowe inicjatywy pojawiające się na rynku, szukamy okazji inwestycyjnych, głównie z nakierowaniem na projekty restrukturyzacyjne lub akwizycyjne w szeroko rozumianej grupie kapitałowej Skarbu Państwa. 

Monika Domańska: Kluczowe będzie skuteczne wdrożenie programu synergii w Grupie Kapitałowej poprzez poszerzenie i wzmocnienie współpracy między naszymi spółkami. Znajdujemy się na dobrej drodze, aby to osiągnąć. Konsekwentnie idziemy do przodu, rozwijamy się zarówno z perspektywy Grupy Kapitałowej, jak i kapitału ludzkiego. Jesteśmy na rynku cenionym partnerem biznesowym, który - dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu - potrafi znajdować rozwiązania w skomplikowanych sytuacjach.

Rozmawiał: Jerzy Dudała

Grupa Kapitałowa TFS

  • Grupa Torpol SA
  • Grupa Wałbrzyskich Zakładów Koksowniczych Victoria SA
  • Grupa Sędziszowskiej Fabryki Kotłów SEFAKO SA
  • Fabryka Elementów Złącznych SA
  • Instytut Automatyki Systemów Energetycznych Sp. z o.o.
  • Walcownia Rur Silesia SA

Dowiedz się więcej o programie Europejskiego Kongresu Gospodarczego
Zobacz listę prelegentów
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Jadwiga Dyktus i Monika Domańska - spore sukcesy menedżerek na usługach państwa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!