XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Jest decyzja o likwidacji HSK Violetta

Jest decyzja o likwidacji HSK Violetta
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Akcjonariusze Huty Szkła Kryształowego Violetta ze Stronia Śląskiego, której 90,2 proc. akcji należy do Huty Szkła Gospodarczego Irena, podjęli decyzję o likwidacji firmy.

- Rosnące ceny energii elektrycznej i gazu, presja na podwyżki płac oraz systematyczne i znaczące umacnianie się złotego - to główne czynniki kłopotów tej branży. W Hucie Violetta czynniki te skumulowały się z powodu dużego udziału pracy ręcznej oraz eksportu realizowanego na rynki dolarowe - mówi Roland Janocha, wiceprezes Ireny.

W 2007 r. śląska firma około 60 proc. przychodów osiągała w dolarach, a 20 proc. w euro - pisze "Parkiet". Próby przełożenia rosnących kosztów na podwyżki cen spowodowały spadek zamówień. Co więcej, wielkość sprzedaży nie osiągała progu rentowności. W efekcie podjęto decyzję o likwidacji huty. - Z punktu widzenia Ireny jest to decyzja dostosowująca potencjał wytwórczy grupy do aktualnej i przewidywanej sytuacji rynkowej. Część zamówień HSK Violetta przejmie do realizacji Irena, co korzystnie wpłynie na wielkość jej sprzedaży oraz przyszłe wyniki - uważa Janocha.

Wiceprezes Ireny zaznacza, że likwidacja nie jest nieodwracalna. W hucie pozostawiono dział handlowy oraz zdobników. Jego zdaniem, jeśli pojawi się odpowiedni popyt na wyroby spółki, wówczas likwidacja może zostać zawieszona. Mniej optymistycznie widzą to związki zawodowe. - Wszystkie pracujące piece do wytopu szkła zostały wygaszone. W efekcie zatrudnienie, które jeszcze kilka miesięcy temu wynosiło około 460 osób, ma docelowo spaść do około 130 - mówi Andrzej Birówka, przewodniczący NSZZ "Solidarność" w HSK Violetta. Dodaje, że wszyscy hutnicy zostali objęci zwolnieniami. To z kolei oznacza, że ze względu na ewentualne koszty ponownego ich zatrudnienia i uruchomienia pieców powrót do wytopu szkła jest praktycznie nierealny. Do tego dochodzi jeszcze ogromne zadłużenie firmy.

Wartość udziałów HSK Violetta w aktywach Ireny wynosi 23,9 mln zł (według ceny nabycia). W związku z ogłoszoną likwidacją giełdowa spółka będzie musiała utworzyć rezerwę. Oznacza to straty. Co więcej, Irena udzieliła poręczenia dla kredytu zaciągniętego przez HSK Violetta w kwocie 5 mln zł. Czy to pogorszy kondycję Ireny? - Uzgodnienia poczynione w grupie Wistil (należy do niej Irena) z bankiem kredytującym hutę Violetta przewidują przejęcie poręczenia przez inne podmioty grupy i zwolnienie z niego Ireny - twierdzi Janocha. Dodaje, że cały czas trwają poszukiwania inwestora dla śląskiej huty.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jest decyzja o likwidacji HSK Violetta

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!