JSW szykuje na COP24 przejazdy autobusem na wodór

JSW szykuje na COP24 przejazdy autobusem na wodór
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W czasie grudniowego szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach Jastrzębska Spółka Węglowa zaprezentuje mobilną stację wodorową i udostępni uczestnikom szczytu zasilany wodorem autobus. Firma szacuje, że w przyszłości koksownie JSW będą w stanie produkować gaz do zasilania 800 takich pojazdów rocznie.

  • JSW zamierza produkować wodór w swoich koksowniach.
  • Potencjał wodorowy grupy JSW wynika z tego, że około 50 proc. gazu koksowniczego - produktu ubocznego przy produkcji koksu - to możliwy do wychwycenia wodór.
  • Napędzane wodorem pojazdy emitują jedynie wodę.

Jak poinformował 17 października prezes JSW Daniel Ozon, w czasie zaplanowanego na pierwszą połowę grudnia katowickiego Szczytu mobilna stacja wodorowa, umożliwiająca pokazowe ładowanie wodorowego autobusu, stanie przy katowickiej siedzibie spółki JSW Innowacje. Autobus dostarczy firma Ursus - będzie to jeden z pojazdów jeżdżących na co dzień w jednym z holenderskich miast.

Wodorowy autobus rano ma wozić uczestników Szczytu z katowickich hoteli do miejsca obrad, a po południu umożliwić np. zwiedzenie zabytkowej dzielnicy Nikiszowiec, ale też zapoznanie się - w siedzibie JSW Innowacje - z prezentacjami dotyczącymi ładowania autobusu wodorowego, wykorzystania metanu w JSW czy innowacyjnymi planami spółki. Firma chciałaby m.in. pokazać, jak wykorzystuje metan w swojej kopalni Knurów-Szczygłowice.

Prezes Ozon podał, że w ostatnim czasie Jastrzębska Spółka Węglowa przystąpiła, wraz m.in. z rafineriami i zakładami chemicznymi, do stowarzyszenia "Europa wodorowa". "Chcemy promować wodór jako czyste paliwo, paliwo przyszłości" - podkreślił prezes, wskazując, że bezemisyjny transport powinien opierać się nie tylko na np. autobusach elektrycznych, ale także na pojazdach o napędzie wodorowym.

Przedstawiciele JSW szacują, że grupa będzie w przyszłości w stanie wytworzyć w swoich koksowniach ilość wodoru wystarczającą do zasilania przez rok nawet 800 autobusów na to paliwo, wobec ponad 2 tys. wszystkich wykorzystywanych obecnie w regionie pojazdów. Ozon przypomniał, że spółka uczestniczy w projekcie, w ramach którego w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii ma pojawić się pierwszych 300 autobusów bezemisyjnych - elektrycznych, ale także wodorowych.

"Mamy w Polsce dwóch producentów autobusów wodorowych w Polsce - Solarisa i Ursusa, którzy dostarczają takie pojazdy na potrzeby komunikacji miejskiej wielu miast w Europie" - przypomniał prezes JSW, oceniając, że obecnie w Europie jest duży popyt na autobusy wodorowe; upowszechnienie takich pojazdów w Polsce stworzy szansę dla JSW jako dostawcy wodoru. Szacuje się, że autobus wodorowy jeżdżący około 300 km dziennie zużywa około 8 kg wodoru na 100 km.

Potencjał wodorowy grupy JSW wynika z tego, że ok. 50 proc. gazu koksowniczego - produktu ubocznego przy produkcji koksu - to możliwy do wychwycenia wodór. Jego zanieczyszczenia można usunąć, dzięki znanej od lat i udoskonalanej technologii PSA (Pressure Swing Adsorption - adsorpcji zmiennociśnieniowej) do tego stopnia, aby gaz nadawał się do zasilania wytwarzających energię elektryczną ogniw wodorowych.

JSW analizuje poszczególne rozwiązania wychwytywania i oczyszczania wodoru, szczególnie pochodzące z rynku azjatyckiego. Jednocześnie porozumiała się pod kątem możliwości wykorzystania tego paliwa z polskimi producentami, m.in. z Ursusem.

Grupa JSW, która jest także drugim największym producentem smoły w Europie, planuje także - na bazie tego produktu - wytwarzanie włókien węglowych m.in. na potrzeby przemysłu samochodowego i lotniczego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: JSW szykuje na COP24 przejazdy autobusem na wodór

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!