KGHM analizuje kupno złóż m.in. w bezpiecznych krajach Afryki

KGHM analizuje kupno złóż m.in. w bezpiecznych krajach Afryki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

KGHM analizuje kupno złóż m.in. w bezpiecznych krajach Afryki, np. w Botswanie, ale nadal także w krajach Ameryki Północnej i Południowej oraz w Niemczech i w Polsce - poinformował PAP prezes KGHM Herbert Wirth.

Wcześniej w marcu KGHM informował, że analizuje pięć zagranicznych projektów do potencjalnego kupna oraz, że prowadzone są też prace nad projektem ekspansji Głogów Głęboki oraz nad czterema innymi regionalnymi projektami eksploracyjnymi (w regionie Dolnego Śląska).

"Koncentrujemy się na złożach. Poszukujemy w Polsce, jak i w Niemczech oraz w Ameryce Północnej i Południowej, ale nie wykluczamy też wejścia do bezpiecznych krajów Afryki" - powiedział PAP Wirth.

Na pytanie, które kraje Afryki uważa za bezpieczne i ciekawe, prezes odpowiedział: "Na przykład Botswana jest bezpiecznym krajem z atrakcyjnymi złożami".

Prezes powtórzył też, że KGHM zakłada w strategii do 2018 roku, że osiągnie miejsce lidera w produkcji srebra oraz piąte-szóste miejsce jako producent miedzi. Obecnie KGHM jest drugim światowym producentem srebra oraz dziewiątym producentem miedzi.

Wirth powiedział też wcześniej PAP, że KGHM zrezygnował z przejęcia szwajcarskiej spółki Metallum Group.

"Odpowiedzieliśmy, że nie jesteśmy zainteresowani. Efekty synergii były dla nas za małe. Ja tę spółkę oceniam dość pozytywnie, ale szukaliśmy technologii, która by nam pozwoliła na przerób tego, co jest na polskim rynku, czyli również materiałów miedzionośnych o różnym składzie" - powiedział PAP Wirth.

"Natomiast Metallum ma bardzo dobrą technologię, ale ona zasadza się na ekstrakcji, poza miedzią i cynkiem, również innych pierwiastków, takich jak cyna, a tego na obszarze Polski nie jest za dużo" - dodał.

W lutym prezes informował, że KGHM jest na etapie analiz co do ewentualnego przejęcia szwajcarskiej spółki Metallum Group, zajmującej się recyklingiem metalu.

Projekty zasobowe pozwolą prawie na podwojenie łącznej produkcji miedzi przez KGHM do 2018 roku oraz realizację zdefiniowanej strategii, w której produkcja na koniec 2018 roku ma wynosić grubo ponad 700 tys. ton.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KGHM analizuje kupno złóż m.in. w bezpiecznych krajach Afryki

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!