KGHM ma zgodę akcjonariuszy Quadry na przejęcie

KGHM ma zgodę akcjonariuszy Quadry na przejęcie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Akcjonariusze Quadra FNX Mining Ltd wyrazili zgodę na przeprowadzenie transakcji nabycia przez KGHM Polska Miedź kanadyjskiego koncernu metalowego. Za 100 proc. akcji tej spółki KGHM ma zapłacić 2,87 mld dolarów kanadyjskich (równowartość 9,44 mld zł).

Jak poinformował zarząd KGHM, akcjonariusze Quadra FNX Mining na walnym zgromadzeniu 20 lutego 2012 r., wymaganą większością głosów, wyrazili zgodę na przeprowadzenie transakcji, w wyniku której, KGHM, poprzez kontrolowaną w 100% spółkę celową, nabędzie od dotychczasowych akcjonariuszy, akcje spółki Quadra FNX stanowiące 100% kapitału zakładowego tej spółki.

"W głosowaniu ponad 78 proc. akcjonariuszy zgodziło się na transakcję. W głosowaniu wzięli udział akcjonariusze reprezentujący 58 proc. głosów. Zdecydowana większość głosów została oddana już w ostatni czwartek drogą elektroniczną. Na dzisiejszym walnym oddano tylko kilka tysięcy głosów, na walnym obecni byli prawie wyłącznie przedstawiciele KGHM, Quadry oraz doradcy prawni i finansowi" - poinformował PAP Piotr Mietkowski, dyrektor zarządzający Corporate & Investment Banking BNP Paribas, doradcy finansowego KGHM przy transakcji przejęcia Quadry, który był obecny na zgromadzeniu akcjonariuszy kanadyjskiej spółki.

Dodał, że "teraz, po zarejestrowaniu wyników głosowania, w najbliższych dniach wystąpimy o zgodę na transakcję ze strony ministra przemysłu Kanady".

Po tej zgodzie KGHM stanie się właścicielem 100 proc. akcji Quadry.


Źródło: newseria.pl

"KGHM jest dobrze przygotowany do przeprowadzenia procesu przejęcia, integracji oraz do zarządzania międzynarodową grupą. Nabycie tych atrakcyjnych aktywów i projektów górniczych będzie skutkowało obniżeniem średniego kosztu jednostkowego produkcji miedzi, co zabezpieczy przyszłą rentowność spółki, umożliwiając inwestycje i rozwój w zagłębiu miedziowym" - powiedział prezes KGHM Herbert Wirth, cytowany w komunikacie prasowym, wydanym po ogłoszeniu decyzji akcjonariuszy Quadry.

Prezes dodał, że "transakcja ma strategiczne znaczenie dla KGHM, dla zabezpieczenia przyszłych zysków, budowy wartości dla akcjonariuszy i konkurencyjnej pozycji spółki na globalnym rynku". "To także wzmocnienie pozycji polskiej gospodarki, jako producenta strategicznych surowców oraz rzadkich metali" - stwierdził.

Decyzji WZA Quadry nie chce komentować Ministerstwo Skarbu Państwa, główny akcjonariusz KGHM.

"Zgoda akcjonariuszy Quadry jest naturalnym elementem tej transakcji i nie widzimy potrzeby, żeby to komentować" - powiedziała PAP w poniedziałek wieczorem rzeczniczka prasowa resortu skarbu Magdalena Kobos.

KGHM zawarł w grudniu ubiegłego roku ze spółką Quadra FNX Mining Ltd. warunkową zobowiązującą umowę, w ramach której KGHM nabędzie od dotychczasowych akcjonariuszy 100 proc. tej spółki za 2,87 mld dolarów kanadyjskich (równowartość 9,44 mld zł). Czytaj więcej: KGHM kupuje spółkę ze złożami w Kanadzie, USA i Chile. Transakcja zostanie sfinansowana ze środków własnych i pozwoli na zwiększenie produkcji o 100 tys. ton miedzi rocznie od 2012 r. - poinformował KGHM. Zamknięcie transakcji spodziewane jest na koniec pierwszego kwartału 2012 r.

Zamknięcie powyższej transakcji zostało uzależnione od spełnienia się warunków zawieszających w postaci: uzyskania zgody akcjonariuszy wyrażonej na Zgromadzeniu Akcjonariuszy Quadra FNX większością 2/3 głosów, zatwierdzenia warunków transakcji przez sąd oraz otrzymania zgód właściwych organów ochrony konkurencji i Ministra Przemysłu Kanady.

Zarówno kanadyjski urząd ds. konkurencji (The Competition Bureau, Kanada) jak i Amerykańska Federalna Komisja Handlu (The Federal Trade Commission) nie wyraziły sprzeciwu na nabycie wszystkich akcji Quadra FNX przez KGHM lub spółkę z nią powiązaną. Wyrażenie zgody przez akcjonariuszy Quadra FNX stanowi spełnienie kolejnego warunku zawieszającego zamknięcie transakcji. Dla zamknięcia transakcji wymagane jest jeszcze jej zatwierdzenie przez Sąd Najwyższy Kolumbii Brytyjskiej oraz uzyskanie zgody Ministra Przemysłu Kanady. Czytaj więcej: KGHM ma zgody urzędów z Kanady i USA na kupno spółki Quadra FNX

KGHM podkreśla, że kupno kanadyjskiej spółki to element strategii. - Jasno natomiast już wcześniej informowaliśmy, że chcemy być bardziej konkurencyjni - tłumaczył Wirth.
Według Wirtha mogą być dwa scenariusze które pozwolą na zwiększenie konkurencyjności.

- Jeden ewolucyjny, to postawienie na innowacje i realizację wizji inteligentnej kopalni. Drugi scenariusz to przejęcie aktywów które spowodują spadek kosztów w całej firmie. Nie ukrywamy, że obecnie nasza firma ze względu na koszt produkcji miedzi jest droga – wyjaśnił Wirth. Czytaj także: Wszystko wskazuje, że KGHM przejmie Quadrę

W 2010 r. Quadra FNX wyprodukowała 115 tys. ton miedzi w koncentracie, co dało jej 21 miejsce wśród największych światowych producentów miedzi. Prognoza na 2011 rok mówiła o ok. 100 tys. ton miedzi, 3,1 tys. ton metali szlachetnych, 3,6-4,5 tys. ton niklu.

Quadra FNX posiada udokumentowane zasoby miedzi w wysokości ponad 8 mln ton oraz znaczne zasoby innych metali, jak złoto i molibden. Posiada sześć działających kopalń (4 w fazie produkcji i 2 w fazie schyłkowej) w rejonach o niskim ryzyku politycznym i technicznym: Arizonie, Nevadzie, kanadyjskim Ontario oraz w Chile.

Kanadyjska spółka Quadra FNX Mining, którą ma kupić polski KGHM, posiada dostęp nie tylko do złóż miedzi, prowadzi także eksploatację rud metali szlachetnych.

Jak informuje Quadra FNX na swoich stronach internetowych, spółka planuje skoncentrować się na wydobyciu miedzi. W listopadzie Quadra FNX informowała, iż zamierza zamknąć swoją kopalnię Carlota w Arizonie (USA) oraz Podolsky Mine w Sudbury (do końca 2012 r.).

Firma chciała rozwijać działalność w Morrison (Sudbury, Ontario) oraz odkrywkowej kopalni Robinson w Newadzie (USA). Te dwie kopalnie, według planów firmy, miały przynosić ok. 85 proc. przychodów operacyjnych. Obecnie, jak podaje Quadra FNX na swoich stronach internetowych, firma prowadzi eksploatację w sześciu kopalniach w Kanadzie, Chile i USA.

Projekt Sierra Gorda w Chile to eksploatacja rud zarówno miedzi, jak molibdenu i złota (w projekcie Sierra Gorda uczestniczy w 45 proc. japoński Sumitomo Metal Mining). Działalność tej kopalni obliczana jest na ponad 20 lat. Inny chilijski projekt to Franke w północnym Chile (miedź). Złoża molibdenu znajdują się na Grenlandii, w ramach projektu Malmbjerg.

Quadra FNX to spółka powstała w wyniku połączenia dwóch kanadyjskich firm: Quadry Mining Ltd oraz FNX Mining Company Inc. Prasa przypominała, że po połączeniu spółka miała trochę problemów operacyjnych, jednak w ostatnich miesiącach najwyraźniej przezwyciężyła te trudności. Spółka zatrudnia ok. 2,5 tys. osób w Ameryce Północnej i Południowej.

W 2010 r. spółka wyprodukowała 115 tys. ton miedzi w koncentracie, co dało jej 21. miejsce wśród największych światowych producentów miedzi. Quadra FNX posiada udokumentowane zasoby miedzi w wysokości ponad 8 mln ton.

Według danych na koniec września 2011 r., przychody Quadra FNX wyniosły 326,2 mln dolarów amerykańskich, co oznaczało wzrost o 26 proc. w porównaniu z końcem września 2010 r.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KGHM ma zgodę akcjonariuszy Quadry na przejęcie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!