KGHM: na rynku miedzi w '11 możliwa duża zmienność

KGHM: na rynku miedzi w '11 możliwa duża zmienność
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Obecne rekordowe ceny miedzi są oderwane od fundamentów. Średni koszt produkcji miedzi jest dużo niższy, więc można się spodziewać większej korekty. Zmienność na rynku może być w tym roku duża - uważa Jarosław Romanowski, dyrektor generalny ds. handlu i zabezpieczeń KGHM.

"Ciężko powiedzieć jakie będą ceny miedzi w tym roku. Dla mnie 9 tys. USD za tonę, w świetle fundamentów, to równie wysoka cena jak 11 tys. USD, prognozowane przez niektórych" - powiedział PAP dyrektor Romanowski.

"Nie jestem w stanie tej różnicy wyjaśnić przyczynami fundamentalnymi. Projekty są obecnie realizowane przy koszcie produkcji do 3 tys. USD/t. Nie widzę wiele sektorów, gdzie cena w takim stopniu odrywa się od fundamentów" - dodał.

Poinformował, że na rynku miedzi można się spodziewać w tym roku dużej zmienności. Niewykluczona jest znacząca korekta cen.

"Spodziewam się dużej zmienności na rynku w tym roku. Osobiście spodziewałbym się większej korekty, co wynikałoby z czynników makroekonomicznych, popytowych" - powiedział.

W czwartek miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na ponad 9.630 USD za tonę. W ostatnich tygodniach ceny miedzi znajdują się na rekordowych poziomach.

KGHM jest bardzo wrażliwy na zmiany cen miedzi i kursów walut. Zmiana średniorocznej ceny miedzi o 100 USD powoduje zmianę wyniku firmy o ok. 170 mln zł, a zmiana kursu USD/PLN o 5 gr powoduje zmianę wyniku o ok. 120 mln zł.

W raporcie za III kwartał 2010 roku KGHM informował, że na 2011 rok ma zabezpieczoną sprzedaż 117 tys. ton miedzi.

"Konsekwentnie i systematycznie prowadzimy politykę zabezpieczeń. Nie mogę powiedzieć, czy udział zabezpieczonej sprzedaży miedzi na ten rok wzrośnie, czy spadnie" - powiedział Romanowski.

Romanowski wskazuje, że możliwe zaangażowanie funduszy inwestycyjnych bezpośrednio w rynek fizyczny prawdopodobnie spowoduje zachwianie na rynku miedzi i może oznaczać jeszcze większą zmienność w najbliższych latach.

"Do tego roku w naszych analizach opieraliśmy się na tym co zrobią Chiny i wiedzieliśmy jak się zachowa cena miedzi. Teraz to się zmienia. Od tego roku część instytucji finansowych zyskała prawo inwestowania bezpośrednio na rynku fizycznym. Powstają fundusze, które inwestują bezpośrednio w towary fizyczne, w tym miedź, np. JP Morgan, czy BlackRock" - powiedział dyrektor KGHM.

"To budzi nasze obawy, bo nie będzie można analizować rynku pod kątem zużycia Chin, a to jest główny motor wzrostu popytu na miedź. Teraz, gdy fundusze wchodzą bezpośrednio na rynek fizyczny, powoduje to zachwianie proporcji. Powstaje pytanie po co JPMorgan miedź złożona w magazynach, jeśli alternatywą jest rynek futures? To czysta spekulacja" - dodał, zwracając uwagę, że rynek miedzi jest niewielki w stosunku do innych rynków: walut, długu, akcji.

Średnie roczne zużycie miedzi wynosi 20 mln ton. Przy cenie 9,7 tys. USD/tonę to blisko 200 mld USD.

Długoterminowo, w perspektywie 7-10 lat, KGHM prognozuje w wariancie pesymistycznym cenę miedzi na ok. 4 tys. USD za tonę, w wariancie bazowym ok. 7 tys. USD, a w wariancie optymistycznym 12 tys. USD za tonę.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!