XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

KGHM: ostatni z poszukiwanych górników w kopalni Rudna odnaleziony

KGHM: ostatni z poszukiwanych górników w kopalni Rudna odnaleziony
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Około godziny 14.25 ratownicy dotarli do poszukiwanego górnika, który po wstrząsie w kopalni Rudna, przebywał w przysypanej maszynie. Górnik o własnych siłach opuścił kabinę maszyny.

Jak powiedział podczas konferencji prasowej dyrektor generalny kopalni Rudna Marek Świder, po opuszczeniu maszyny górnik wraz z ratownikami pojechał do podziemnej bazy akcji ratunkowej.

"Czekamy, aby górnik został wywieziony na powierzchnię"- powiedział dyrektor. Dodał, że w bazie czeka lekarz, który sprawdzi jego stan zdrowia.

Dyrektor poinformował, że poszukiwany górnik przez cały czas trwania akcji ratunkowej był w kabinie maszyny operatorskiej. "To są specjalnie konstruowane kabiny" - powiedział.

Anna Osadczuk, pełniąca obowiązki dyrektor Departamentu Komunikacji KGHM Polska Miedź, dodała, że kabina maszyny uratowała życie górnikowi. "Te maszyny są specjalnie wzmacniane, by operator znajdujący się w kabinie - klatce był bezpieczny. Te klatki są w stanie wytrzymać bardzo duży nacisk skał" - powiedziała Osadczuk.

Poszukiwania górnika trwały ponad dobę. "To bardzo dobra praca ratowników i sztabu akcji ratunkowej, a do tego szczęście górnicze" - powiedział Świder.

Do silnego wstrząsu, określanego jako "górnicza siódemka" doszło we wtorek przed godziną 14 na oddziałach G1 i G2 kopalni Rudna, na głębokości 770 metrów. W rejonie zagrożenia podczas wstrząsu było 32 górników. Z czternastu zaginionych po zdarzeniu, trzynastu odnaleziono.

15 osób odniosło w wyniku wstrząsu obrażenia, z tego cztery przebywają w szpitalach w Głogowie, Nowej Soli i w Legnicy. Najciężej ranny jest 50-letni górnik, który z wielonarządowymi urazami trafił do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy.

Zakład Górniczy Rudna to największa kopalnia rudy miedzi w Europie i jedna z największych głębinowych kopalni tej rudy na świecie.

Eksploatuje przede wszystkim złoże „Rudna”, ale prowadzi też roboty udostępniające i eksploatacyjne w złożach „Sieroszowice” i „Głogów Głęboki-Przemysłowy”. “Rudna” rozpoczęła działalność wydobywczą w 1974 r. Obecna, średnia zdolność produkcyjna, wynosi ok. 12 mln ton rudy rocznie

Zasoby przemysłowe kopalni Rudna (wg stanu na 31.12.2015) w czterech użytkowanych przez nią złożach wynoszą 432 mln ton rudy miedzi. Średnia zawartość miedzi wynosi 1,88 proc., średnia zawartość srebra – 62,52 g/Mg.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: KGHM: ostatni z poszukiwanych górników w kopalni Rudna odnaleziony

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!