XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Koksownie szukają nowych odbiorców

Koksownie szukają nowych odbiorców
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Branża koksownicza ma te same problemy co hutnictwo z zaostrzaniem wymogów emisji poprzez ETS czy IED. Poza tym część odbiorców znika z rynku - powiedział Grzegorz Czornik, wiceprezes zarządu i dyrektor zarządzający Koksowni Częstochowa Nowa, podczas sesji "Oblężone hutnictwo" na tegorocznym Europejskim Kongresie Gospodarczym. Częstochowski zakład szuka nowych odbiorców i w tym roku odda do użytku nową baterię.

Grzegorz Czornik zwrócił uwagę, że w ostatnich kilku kwartałach sytuacja na rynku się zmieniła - po długim okresie spadku cen węgla i koksu w ostatnich dwóch kwartałach wzrosły one ze stu kilkudziesięciu do 350 - 360 euro. Ma to związek z sytuacją w Chinach, które zwiększyły produkcję stali, a więc i zużycie koksu, a także Chiny ograniczyły dostęp do pewnych surowców.

Zwrócił także uwagę na to, że rynek zmniejsza się od lat - sporo odbiorców odeszło dekadę temu, a i dziś wysokie ceny koksu powodują, że odbiorcy szukają substytutu. Zdaniem Czornika odbiorcy z branży chemicznej czy opałowej zamieniają koks np. na antracyt i schodzą z rynku. Rynek koksu opałowego praktycznie zniknął.

Koksownia Częstochowa Nowa szuka szansy na rynku odlewniczym. - W tym roku kończymy baterię koksowniczą do produkcji koksu odlewniczego. Na zachodzie nie inwestowano w te technologię i nowa bateria powinna wypełnić powstałą lukę - powiedział Grzegorz Czornik.

Branża koksownicza ma te same problemy co hutnictwo z zaostrzanymi normami środowiskowymi - dyrektywą o emisjach przemysłowych IED oraz zmianami w systemie handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla ETS. - Branża koksownicza przeszła w ostatnich latach znaczącą modernizację. W naszej koksowni zainwestowano w ostatnich latach prawie 600 mln zł - powiedział Grzegorz Czornik.

Sytuacja wielu koksowni jest mocno uzależniona od tego, co dzieje się w hutach, zwłaszcza tych, które są z hutami związane przez wspólnego właściciela.

Inną grupę stanowią koksownie związane z producentami węgla, co jest polską specyfiką, bo w innych krajach nie występuje.

- Trzecia grupa to koksownie samodzielne. W Polsce są takie trzy, w tym Częstochowa Nowa. Ta grupa jest w trudniejszej sytuacji, bo musi swój produkt dostosować do różnych odbiorców: hut, odlewni czy chemii. Staramy się zmieniać produkty i dostosowywać profil do potrzeb rynku - powiedział Grzegorz Czornik. Jego zdaniem najtrudniejsza przyszłość czeka jednak koksownie produkujące tylko koks hutniczy, ponieważ zmagające się z coraz wyższymi kosztami polityki klimatycznej i niskimi marżami huty nie są w stanie płacić takich cen, jak inni odbiorcy.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Koksownie szukają nowych odbiorców

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!