Koksownie walczą o zwiększenie efektywności

Koksownie walczą o zwiększenie efektywności
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W przypadku towarów masowych, do których należy koks najważniejszym rynkowym argumentem jest cena, więc koksownie muszą ciągle poprawiać efektywność produkcji koksu - stwierdzili prezesi koksowni w czasie poświęconej hutnictwu sesji Europejskiego Kongresu Gospodarczego. W polskich koksowniach trwa więc kolejny etap inwestycji związanych z wykorzystaniem gazu koksowniczego.

Od sześciu lat ceny koksu spadają, co dla koksowni oznacza konieczność bezwzględnego cięcia kosztów. Jesteśmy w permanentnym stanie restrukturyzacji - powiedział Tadeusz Wenecki, prezes koksowni Częstochowa Nowa. Jednym ze sposobów na obniżenie kosztów jest wykorzystanie gazu koksowniczego, który w procesie koksowniczym jest produktem ubocznym, który jednak można efektywnie wykorzystywać.

Zdaniem Edwarda Szlęka, w czasie sesji jeszcze prezesa JSW Koks, w wypadku każdego produktu masowego, takiego jak węgiel czy koks najważniejszym, ostatecznym argumentem jest cena, pozostałe kryteria są uboczne. - Przetrwają ci, którzy będą umieli być liderami kosztowymi, trzeba więc cały czas pracować nad obniżeniem kosztów wytwarzania - dodał Szlęk.

Jego zdaniem budowa bloków energetycznych w koksowniach to właśnie inwestowanie w obniżenie kosztów wytwarzania przez wykorzystanie gazu koksowniczego. - Z jednej strony pomoże to przetrwać chude lata, a z drugiej zwiększy szanse, kiedy już ta rynkowa stagnacja przeminie. Dlatego już pracuje blok energetyczny w Dąbrowie Górniczej, wybraliśmy już partnera do realizacji instalacji w EC Radlin - jest to ARP, które w całości sfinansuje tą budowę - powiedział Edward Szlęk.

Podobna sytuacja jest w koksowni Częstochowa Nowa, która już wykorzystuje gaz koksowniczy, a obecnie buduje linię oczyszczania gazu. - Chcemy otrzymać produkt wysokiej jakości i móc go lepiej wykorzystać. Naszym celem jest zmniejszenie zużycia energii o 50 proc. - deklaruje Tadeusz Wenecki.

Edward Szlęk zapowiada, że w najbliższym czasie poziom kosztów wytwarzania w JSW Koks zmieni się także ze względu na konieczność wyłączenia niektórych baterii. - Część naszych baterii jest na tyle stara, że ich modernizacja i dostosowanie do wymagań polityki klimatycznej nie będzie opłacalna. Zakładamy w krótkim czasie odejście od produkcji koksu w Dębieńsku i w koksowni Jadwiga. Obie instalacje po dotarciu do swojego naturalnego końca technologicznego zostaną wyłączone - powiedział Edward Szlęk i dodał, że w Radlinie i w Dąbrowie Górniczej spółka nie ma żadnych problemów ze spełnieniem warunków ekologicznych.

Edward Szlęk deklaruje, że wyłączenie tych dwóch baterii nie odbije się w znacznym stopniu na zdolnościach produkcyjnych JSW Koks, bo to niewielkie instalacje, natomiast powinna wzrosnąć efektywność produkcji.

Rentowność produkcji staje się tym ważniejsza, że od niedawna na rynek zaczął trafiać w większej ilości koks z Chin, w których zmniejsza się popyt wewnętrzny. - Chiny są potężnym graczem, produkującym ponad pół miliona ton koksu. W ubiegłym roku stały się największym eksporterem koksu na świecie i moim zdaniem nim pozostaną, a w roku 2015 zanotują kolejny rekord eksportu koksu. Na razie jednak koks chiński się rozpływa na rynku azjatyckim, a do Europy dociera w niewielkich ilościach - powiedział Wacław Będkowski, prezes Polskiego Koksu, przyznając jednak, że w Europie istnieje już nadwyżka koksu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!