Kopacz: trzeba przeanalizować strukturę podatku płaconego przez KGHM

Kopacz: trzeba przeanalizować strukturę podatku płaconego przez KGHM
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Premier Ewa Kopacz powiedziała w poniedziałek w Głogowie, że należy przeanalizować strukturę podatku płaconego przez KGHM, czyli podatku od wydobycia niektórych kopalin. Według niej być może trzeba pomyśleć o tym, by zrównać go z podatkiem od wydobycia węglowodorów.

Na briefingu w Głogowie, po wizycie w Hucie Miedzi "Głogów" - KGHM Polska Miedź S.A. Kopacz powiedziała, że należy przeanalizować strukturę podatku, który w tej chwili jest płacony przez KGHM.

"Być może trzeba pomyśleć o tym, by zrównać ten podatek z podatkiem od wydobycia węglowodorów - jak państwo wiecie - to prawo będzie obowiązywało od 2016 r." - mówiła premier, zaznaczając, że chciałaby zachęcić do poszukiwania nowych złóż i wydobywania "tego, co w naszej polskiej ziemi jest tym narodowym bogactwem".

Podkreśliła, że dla niej najistotniejsze jest myślenie o tych, którzy jeszcze poszukują miejsc pracy, a więc o tym, by inwestować i wydobywać te złoża, które "w dalszym ciągu w tym regionie są bardzo bogate". "Skoro mamy wydobywać, to trzeba zainwestować; jak zainwestować, to wiadomą jest rzeczą, że (...) dla takiego, który tworzy miejsca pracy, i (...) chce eksploatować określone złoża, to powinna być określona ulga" - stwierdziła szefowa rządu.

Kopacz dodała, że jej zdaniem należy pomyśleć o tym, by KGHM nie płacił podatku od nowych złóż do momentu, gdy pieniądze, które zostaną włożone w ich poszukiwania a potem eksploatację, nie wyrównają zainwestowanych środków.

Premier została też zapytana o postulowaną przez PiS likwidację podatku od wydobycia niektórych kopalin, tzw. podatku miedziowego - jak zapowiedziano, projekt odpowiedniej ustawy za zostać złożony w Sejmie we wtorek. Politycy PiS uzasadniają, że ostatnio spadła rentowność kopalń wydobywających surowce objęte tym podatkiem.

"Obserwuję moich oponentów politycznych i dochodzę do wniosku, że dzisiaj muszę ze wszystkiego zrezygnować. Chcę przypomnieć, że ten podatek z KGHM chociażby do budżetu państwa od 2012 roku to 5 miliardów złotych. Proszę sobie wyobrazić, że ze wszystkiego będziemy teraz rezygnować. Za chwilę, oprócz tego, że Komisja Europejska, która zdjęła z nas procedury nadmiernego deficytu, straci cierpliwość, reguła wydatkowa nie wytrzyma tego" - powiedziała premier.

"Chyba, że ustawowo zrobimy sobie +wolną amerykankę+ i będziemy rozdawać, zwalniać wszystkich po drodze, którzy się nam podczas kampanii wyborczej trafią. No to za chwilę będziemy mieć powtórkę z rządów Ciprasa w Grecji. Jemu wystarczyło 5 miesięcy. Przy takim tempie, jakie proponuje opozycja, można w pół roku dobrą i stabilną sytuację finansową w Polsce zniszczyć" - dodała szefowa rządu.

Podatek od wydobycia niektórych kopalin (miedzi i srebra) jest pobierany w Polsce od 18 kwietnia 2012 r. Wielkość podatku, który wpływa do budżetu, zależy od: wartości surowców na rynku światowym, od kursu dolara amerykańskiego, w którym miedź i srebro są notowane na giełdzie, oraz od wolumenu wydobycia. Podstawę opodatkowania stanowi ilość miedzi oraz srebra zawarta w wyprodukowanym koncentracie.

1 stycznia 2016 r. wejdzie w życie - z wyjątkiem m.in. przepisu Ordynacji podatkowej dotyczącego składania deklaracji podatkowych przez internet - ustawa o specjalnym podatku węglowodorowym (SPW). Wprowadza ona system opodatkowania wydobywanych kopalin, m.in. ropy i gazu. Całkowitym obciążeniem inwestora ma być - pobierana przez państwo - renta surowcowa o docelowej wysokości ok. 40 proc. Rentę ma tworzyć specjalny podatek węglowodorowy, którego stawka ma wynosić od 0 do 25 proc., zależnie od relacji przychodów do wydatków oraz podatek od wydobycia niektórych kopalin (w przypadku gazu konwencjonalnego stawka wyniesie 3 proc., a gazu niekonwencjonalnego 1,5 proc., natomiast w przypadku ropy konwencjonalnej będzie to 6 proc., a niekonwencjonalnej 3 proc.).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!