Krajowe wyzwania KGHM

Krajowe wyzwania KGHM
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

O KGHM mówi się w ostatnim czasie praktycznie wyłącznie w kontekście problemów z chilijską kopalnią Sierra Gorda. Nie należy jednak zapominać, że główny biznes miedziowego koncernu prowadzony jest w Polsce i to tu przed firmą stają spore wyzwania. Z czym spółka będzie się musiała zmierzyć w najbliższych latach?

Dolnośląska spółka to jedna z największych firm w kraju. W koncernie, w przeliczeniu na pełne etaty, pracuje 33 tys. 370 osób. A ponieważ każdy „górniczy” etat generuje kilka kolejnych, np. w usługach czy zapleczu, mówimy o ponad stu tysiącach pracowników, a wraz z rodzinami o rzeszy kilkuset tysięcy osób, których byt zależy od tego, co w spółce będzie się działo i w jakiej firma będzie kondycji.
Zadbać o złoża, nowa kopalnia?Kluczowym niewątpliwie zadaniem KGHM jest zadbanie o rodzime zasoby. Dlaczego to tak ważne? Należy pamiętać, że to wciąż krajowe kopalnie odpowiadają za większość wydobycia miedzi i ogromną część wydobycia srebra.

Jak wygląda baza surowcowa naszego potentata? Obecne obszary górnicze to Lubin - Małomice, Polkowice, Rudna, Sieroszowice i Głogów – Głęboki – Przemysłowy. Szacuje się, że zasoby tych złóż wystarczą jeszcze na co najmniej pół wieku wydobycia.

Kilka lat temu szacunki te potwierdził raport Micon International, w którym określono wielkość i jakość krajowych zasobów miedzi i srebra należących do polskiego koncernu. Jak wynika z raportu, zasoby istniejących kopalń i złoża Głogów Głęboki Przemysłowy pozwolą KGHM na utrzymanie obecnego poziomu wydobycia przez co najmniej następnych 40 lat. A przecież to nie koniec.

Naukowcy szacują, że lubuskie złoża znajdują głębiej, między 1500 a 2400 metrów pod ziemią, co oznacza, że w sumie drzemie tam nawet kilkadziesiąt milionów ton miedzi i setki tysięcy ton srebra.

Prezes KGHM, Radosław Domagalski – Łabędzki, nie chce wybiegać aż tak daleko w przyszłość. Obecnie musi rozwiązać bieżący problem, którym jest inwestycja w Sierra Gorda.
O kłopotach z chilijską inwestycją czytaj więcej: Węzeł gordyjski KGHM, przeciąć czy rozwiązać?

Władze spółki nie mogą jednak zapominać o krajowym podwórku, tu także konieczne są działania.

W dalszej części tekstu czytaj:
  • jakie technologiczne wyzwania stają przed KGHM;
  • co już realizuje koncern;
  • jakie nowe projekty i kierunki rozwoju otwierają się przed miedziowym gigantem.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Krajowe wyzwania KGHM

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!