Krężel: stocznie nie zwrócą większości pomocy publicznej

Krężel: stocznie nie zwrócą większości pomocy publicznej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Stocznie nie zwrócą większości pomocy publicznej, ponieważ jest mało prawdopodobne, by pozwoliła na to sprzedaż ich majątku - powiedział ekspert stoczniowy, b. prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Arkadiusz Krężel.

"Myślę, że ten +maksymalny+ zwrot pomocy publicznej jest bardziej wirtualny. Państwo nie otrzyma zwrotu większości pomocy publicznej, bo to niemożliwe, dlatego że jest mało prawdopodobne, żeby sprzedaż majątku w przetargu pozwoliła na spłacenie pomocy publicznej i wierzycieli" - zaznaczył.

Dodał, że czas (do końca maja 2009 r.), który dała KE polskiemu rządowi na przeprowadzenie zmian, które mają uchronić stocznie przed upadłością, jest wystarczający. Jego zdaniem, będą mogły one do tego czasu podpisać nowe kontrakty na budowę statków.

Zdaniem Krężela, firma ISD Polska powinna wystartować w przetargu na Stocznię Gdynia, ponieważ połączenie tego przedsiębiorstwa ze Stocznią Gdańsk jest "technologicznie i ekonomicznie niezbędne".

"ISD musi wystartować w przetargu. Dla tej firmy kwestia posiadania Stoczni Gdynia to jedyna możliwość funkcjonowania biznesowego na rynku" - powiedział. Wyjaśnił, że stocznia w Gdyni posiada doki, a w Gdańsku znajdują się tylko pochylnie. "Budowanie statków na pochylniach jest nieefektywne, ponieważ na nich zawsze buduje się drożej niż w dokach" - wyjaśnił.

"Posiadając dwa doki Stoczni Gdynia ISD ma możliwość +agregacji+ konstrukcji stalowych w Gdańsku, transportowania ich do gdyńskich doków i montażu w nich statków" - dodał. Podkreślił, że na całym świecie odchodzi się od pochylni, jako miejsca budowania statków, na rzecz doków. Jego zdaniem takie działania podejmie też ISD Polska.

W opinii eksperta, w przetargu na Stocznię Gdynia mogą wystartować też firmy, które będą chciały produkować konstrukcje stalowe, platformy wiertnicze i części statków, ale nie sądzi on, by jakaś oferta przebiła ofertę ISD.

Krężel nie wykluczył możliwości, że w przetargu - który jest otwarty - ziemię, na której znajduje się stocznia, będą chcieli kupić deweloperzy. "Koszty wyburzenia mogą być jednak horrendalne, co firmom deweloperskim może się wcale nie opłacać" - dodał. Jego zdaniem, firmy te mogą najwyżej kupić fragmenty terenów stoczniowych.

Zdaniem Krężela, w przetargu na Stocznię Szczecińską wystartuje konsorcjum Mostostalu Chojnice i norweskiej stoczni Ulstein, które będzie chciało w Szczecinie budować niewiele statków, ale za to specjalistycznych. Dodał, że tereny Stoczni Szczecińskiej nie będą raczej atrakcyjne dla deweloperów, bo w stolicy woj. zachodniopomorskiego jest wiele bardziej interesujących obszarów pod zabudowę.

"Stocznia Szczecińska jest atrakcyjna dla tych, którzy chcą zajmować się produkcją konstrukcji stalowych, magazynowaniem i logistyką" - podkreślił.

Komisja Europejska wydała w czwartek decyzję w sprawie stoczni w Gdyni i Szczecinie, uznając udzieloną im pomoc publiczną za nielegalną, ale dając polskiemu rządowi czas do końca maja 2009 na przeprowadzenie zmian, które mają uchronić stocznie przed upadłością.

W oficjalnym komunikacie KE precyzuje, że chodzi o wyodrębnienie majątku trwałego stoczni i jego sprzedaż w drodze "otwartych, przejrzystych, niedyskryminacyjnych i bezwarunkowych" przetargów, co pozwoli uzbierać środki na spłatę długów, a także - w maksymalnym stopniu - zwrot pomocy. Firmy, które wykupią majątek stoczni, będą mogły bez obciążenia długami prowadzić działalność - choć niekoniecznie stoczniową.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Krężel: stocznie nie zwrócą większości pomocy publicznej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!