XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Kryzys zgasił wielki piec w Dąbrowie

Kryzys zgasił wielki piec w Dąbrowie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kryzys sprawił, że ArcelorMittal Poland wygasza wielki piec w Dąbrowie Górniczej. Firma zapewnia, że nikt nie straci pracy. Hutnicy są sceptyczni. - Trudno w takiej sytuacji zachować spokój - mówią.

Jak czytamy w katowickim dodatku do "Gazety Wyborczej", pracownicy dąbrowskiego oddziału ArcelorMittal Poland, czyli dawnej Huty Katowice, w piątek odczuli na własnej skórze, że kryzys finansowy na rynkach światowych też ich dotyka. - Dyrekcja ogłosiła, że zamiast na trzy zmiany będziemy teraz pracować tylko na jedną. Nawet nasz brygadzista nie wiedział, co się dzieje - mówi jeden z pracowników Mittal.

Okazało się, że koncern podjął decyzję o wygaszeniu jednego z dwóch działających w Dąbrowie Górniczej wielkich pieców (trzeci piec nie pracuje od dawna). Taki sam los spotkał też piec w należącej do Mittal hucie w Krakowie.

- Musimy ograniczyć produkcję stali, bo ze względu na kryzys spadła liczba zamówień od naszych stałych odbiorców - przemysłu samochodowego, budowlanego oraz firm zajmujących się produkcją sprzętu AGD - przyznaje Andrzej Krzyształowski, rzecznik ArcelorMittal Poland. Dodaje, że wielki piec w Dąbrowie Górniczej, podobnie jak ten w Krakowie, i tak miał być wygaszony, tyle tylko, że decyzję przyspieszono o rok.

Wstrzymanie produkcji stali oznacza, że piec w Dąbrowie zostanie wyremontowany. Gdy przyjdą lepsze czasy, może ruszyć ponownie, ale to nie taśma produkcyjna, którą uruchamia się przyciśnięciem jednego guzika. Remont potrwa wiele miesięcy i będzie kosztował miliony złotych (warto wspomnieć, że remont jedynego dziś działającego pieca w Dąbrowie pochłonął 256 mln zł).

Przerwa w produkcji ma trwać przynajmniej do drugiego kwartału przyszłego roku. - Szacujemy, że i tak koniunktura na stal nie wróci wcześniej - przyznaje Krzyształowski.

Sytuacji spółki ArcelorMittal nie poprawia też fakt, że jej konkurenci, czyli huta w Zawierciu i należąca do Donbasu Huta Częstochowa, są w lepszej sytuacji. Oba zakłady korzystają z pieców elektrycznych i mogą szybciej reagować na spadek zamówień spowodowanych kryzysem.

Przedstawiciele ArcelorMittal Poland zapewniają, że mimo ograniczenia produkcji nikt z pracowników koncernu nie straci pracy (tylko huta w Dąbrowie Górniczej zatrudnia 3,6 tys. osób). Nie dojdzie też do obcinania pensji ani premii - informuje katowicki dodatek do "Gazety Wyborczej".

- Będziemy namawiać pracowników, by wykorzystywali zaległe urlopy zdrowotne przysługujące tym, którzy pracują przy wytopie stali. Nie będzie jednak żadnego przymusu - zapewnia Krzyształowski.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kryzys zgasił wielki piec w Dąbrowie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!