XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Lepsza współpraca banków i hutnictwa

Lepsza współpraca banków i hutnictwa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Nigdy nie doczekamy się sytuacji, w której to banki będą się zwracać do firm hutniczych z ofertą - mówi dla portalu wnp.pl Wojciech Szulc, kierownik Zakładu Analiz Techniczno-Ekonomicznych Instytutu Metalurgii Żelaza. - Mimo to, widać poprawę w relacjach firm hutniczych i banków.

Zdaniem ekspertów wraca zaufanie banków do branży stalowej. Banki nabierają przekonania, że hutnictwo to sektor z perspektywami.

- Jest lepiej, ale trzeba pamiętać, że hutnictwo nigdy nie było doceniane przez banki - mówi Wojciech Szulc, kierownik Zakładu Analiz Techniczno-Ekonomicznych Instytutu Metalurgii Żelaza.- Inwestycje w hutnictwie są drogie i czasochłonne. Nie zwracają się tak szybko, jak w przypadku innych branż. Ponadto procedura uzyskania środków jest zazwyczaj bardzo długa. I jak sądzę, nigdy nie doczekamy się sytuacji, w której to banki będą się zwracać do firm hutniczych z ofertą. Mimo to, widać poprawę w relacjach firm hutniczych i banków.

Także Wojciech Rybka, prezes zarządu Drozapol Profil SA, zauważa, że wraca zaufanie do branży stalowej. Drozapol ma finansowe i coraz lepsze kontakty z bankami. - Jesteśmy wiarygodnym klientem dla dostawców, ponieważ nie opóźniamy się z płatnościami- podkreśla W.Rybka. - Dla odbiorców mamy limity kredytowe przyznane przez naszego ubezpieczyciela.

Jak zauważa W. Rybka także akcjonariusze, zwłaszcza fundusze, coraz lepiej postrzegają spółkę, kupują akcje oraz interesują się możliwością odkupu posiadanych przez Drozapol akcji własnych nabytych w drodze bay backu.

Zdaniem W. Szulca kryzys spowodował, że banki usztywniły swą politykę w stosunku do sektora stalowego. Po stronie banków musi być jednak przekonanie, że zbyt duże koszty obsługi finansowej nie służą rozwojowi tych, którzy z tej usługi korzystają.

- Banki muszą dojrzeć do tego, że hutnictwo to przemysł zaopatrzeniowy dla innych branż - dodaje W. Szulc. - I to powinny uwzględnić w swej polityce finansowania.

Jak zauważa W. Szulc duże korporacje raczej nie będą mieć problemu z dostępem do źródeł finansowania. Mogą bowiem sięgać po środki finansowe tam, gdzie będzie o nie łatwiej, być może za granicą.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Lepsza współpraca banków i hutnictwa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!