XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Limity dotyczące emisji dwutlenku węgla zadecydują o konkurencyjności hutnictwa

Limity dotyczące emisji dwutlenku węgla zadecydują o konkurencyjności hutnictwa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nie jestem przeciwny polityce klimatycznej realizowanej przez Komisję Europejską. Uważam jednak, że zalecenia komisji w sprawie ograniczenia emisji dwutlenku węgla powinny obowiązywać wszystkich - podkreśla Koen Coppenholle, dyrektor ds. Europy koncernu ArcelorMittal w rozmowie z portalem wnp.pl podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Jak skutecznie rywalizować na globalnym rynku stali z najbardziej ekspansywnymi gospodarkami krajów Azji i obu Ameryk?

- Przede wszystkim musimy dysponować odpowiednią wiedzą na temat rynku i jego potrzeb. Sądzę, że istotnym warunkiem przesądzającym o konkurencyjności hutnictwa europejskiego jest wspólna polityka Unii Europejskiej w takich obszarach jak polityka przemysłowa, energetyczna czy też ochrona środowiska.

To oczywiste, że trzeba inwestować i trzeba być innowacyjnym, by sprostać rosnącym wymogom rynku. Chodzi tu o stworzenie takich możliwości, by móc przeznaczać środki finansowe na badania i rozwój przemysłu stalowego.

Warto przy tym zaznaczyć, że hutnictwo w Polsce i pozostałych, „nowych” krajach unijnych jest wykluczone z pomocy na badania i rozwój. W mojej ocenie należy przeznaczyć środki publiczne na nowoczesne technologie zwiększające konkurencyjność europejskich producentów stali w stosunku do innych krajów. Inwestycje w hutnictwie to najlepsza broń przeciw konkurencji. Myślę tu o ekspansywnych gospodarkach krajów Azji czy obu Ameryk.

Jak rygorystyczne decyzje Komisji Europejskiej dotyczące obniżenia emisji dwutlenku węgla mogą wpłynąć na konkurencyjność europejskich producentów stali?

- Oczywiście polityka Komisji Europejskiej w sprawie redukcji dwutlkenku węgla ma wielki wpływ na konkurencyjność sektora stalowego. Dlatego, że warunki nie są takie same dla wszystkich uczestników gry rynkowej.

Konsekwencją wprowadzenia wyłącznie w Europie tak rygorystycznych ograniczeń w kwestii dwutlenku węgla jest w pierwszej kolejności drastyczny wzrost kosztów produkcji stali. To oznacza pogorszenie konkurencyjności hutnictwa europejskiego w stosunku do krajów trzecich.

Nie jestem przeciwny polityce klimatycznej realizowanej przez Komisję Europejską. Uważam jednak, że zalecenia Komisji Europejskiej w sprawie ograniczenia emisji dwutlenku węgla powinny obowiązywać wszystkich producentów. Nie tylko tych z Unii Europejskiej, ale również z pozostałych krajów. Wszyscy producenci powinni podlegać tym samym regułom i ograniczeniom. Tylko wtedy możemy mówić o równych warunkach konkurencyjności przemysłu stalowego.

Czy koncernowi ArcelorMittal wystarczy uprawnień do emisji dwutlenu węgla?

- Według naszej oceny w perspektywnie 2013 roku może się zdarzyć, że zabraknie nam uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Z pewnością będzie ich mniej niż potrzebujemy. To może spowodować, że staniemy się mniej konkurencyjni. Dlatego tak istotne jest wprowadzenia mechanizmów, które pozwolą na zniwelowanie różnic pomiędzy cenami stali produkowanej w krajach nieobjętych systemem handlu emisjami, a tej produkowanej w krajach, w których stosowane są takie regulacje.

Rozmawiała: Renata Dudała
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Limity dotyczące emisji dwutlenku węgla zadecydują o konkurencyjności hutnictwa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!