Milionowe przekręty na złomie

Milionowe przekręty na złomie
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Przez fikcyjny obrót złomem oraz związane z nim oszustwa podatkowe do kieszeni gangów złomowych trafiają setki milionów złotych - ustalili dziennikarze "Gazety Wyborczej" i RMF FM. Według ich informacji, zarzuty postawiono już kilkuset osobom.

Tylko w Małopolsce - jak udało się ustalić - przez blisko 70 firm-widm przepuszczono ponad 50 mln zł. Drugie tyle państwo straciło wskutek działalności firm złomiarskich na Śląsku.

Dziennikarze ustalili, że w kraju toczy się kilka śledztw, m.in. w Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach, Warszawie i Krakowie. Zarzuty postawiono już kilkuset osobom. Dotyczą one m.in. prania brudnych pieniędzy, działalności w zorganizowanej grupie przestępczej, fałszowania dokumentów oraz przestępstw podatkowych.

Nikt jeszcze nie połączył tych śledztw w jedną całość, choć we wszystkich pojawia się ten sam mechanizm - łańcuchy firm-słupów wystawiają tysiące faktur na rzekomy obrót złomem. Za fakturami nie idzie żaden towar.

- Jeden z podejrzanych wystawił 900 faktur na łączną kwotę 59 mln zł, a punkt skupu złomu miał 4 metry kwadratowe - mówi RMF FM prok. Mieczysław Śledź, który we Wrocławiu od kilku lat próbuje rozbić złomową mafię.

Dlaczego złom, a nie inny towar? - Złom nie ma żadnych oznakowań, trudno więc kontrolować handel nim. Nikt nie obawia się wpadki, gdy ktoś odkryje, że nasz towar jest gorszej jakości, co da się zrobić w przypadku paliw - mówi prokurator z południa Polski.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Milionowe przekręty na złomie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!